Учебное пособие: Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"
Название: Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло" Раздел: Рефераты по педагогике Тип: учебное пособие |
Урок-роздум Тема. Василь Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло» Мета: ознайомити з твором В. Сухомлинського; вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, робити висновки щодо прочитаного; розвивати виразне читання, зв'язне мовлення, вміння цінувати думки товаришів; виховувати доброту, чуйність, вміння бачити і творити красиве. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань. 1.Вступна бесіда. —Ми продовжуємо знайомитись з творами ВасиляСухомлинського. Згадайте, що ви знаєте про цю людину. —Які твори В. Сухомлинського ми вже читали? 2.Перегляд виставки творів В. Сухомлинського. 3.Робота з книгою. —Прочитайте на 66 сторінці розповідь про письменника і скажіть, що нового ви про нього дізналися. II . Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку. 1.Повідомлення теми уроку. —Сьогодні ми прочитаємо оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло». 2.Саморефлексія. —Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чогохочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте? (Хочу дізнатися:що таке краса; з чим краса завжди єдина. Хочу навчитися: виразно читати; вибирати з прочитаного головне; робити висновки. Я ціную:нові знання; думки товаришів; корисні поради.) —Кожен з вас визначився, над чим він буде працювати на уроці. 3.Гра «Мікрофон». Діти передають один одному уявний мікрофон і відповідають на поставлене запитання (відповіді не повинні повторюватися). —Що таке краса? Якими іншими словами можназамінити слово «красивий»? (Прекрасний, чудовий, симпатичний, приємний, акуратний, охайний.) 4.Словникова робота. Робота в парах. —Знайти в словнику значення слова «краса». Краса — це те, що приємно і подобається всім людям без винятку, все те добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість. А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла. 5.«Доповни речення». —До красивих слів належать слова... (Далі учні продовжують по одному слову.) 6.Читання із зупинками казки «Дві доньки». Дві доньки Було в матері дві доньки — Щебетушечка та Похмурочка. Що то за різні діти були! Щебетушечка все коло матері в'ється та солодко виспівує: «Голубко моя! Матінко рідна! Я тебе люблю понад усе на світі!» А Похмурочка все мовчки робить, ніколи таких улесливих слів не почуєш від неї. Любила мати обох дочок, раділа їхній вдачі та частенько мріяла про майбутнє щастя діток та свою спокійну старість. І зупинка —Хто з дочок вам більше сподобався? Чому? (Щебетушечка, бо говорила матері красиві слова.) Та ось прийшла в сім'ю біда. Тяжко захворіла мати. Як не старалися доньки, які ліки не знаходили — все марно. Якось дійшла до доньок чутка, що живе в лісі стара чаклунка, та таку силу має, що мертвий камінь оживляє. Зібралися дівчата та й хутко до лісу. Прийшли, а стара вже їх чекає, до хати запрошує... IIзупинка —Як думаєте, що буде далі? Надвечір у село повернулася одна Щебетушечка. Зайшла до оселі, а мати вже й встала. По господарству порається, всміхається — хвороби як не було. —А де ж Похмурочка? — запитує дочку. —Не знаю, — каже Щебетушечка, — десь у лісі заблукала. Йшов час. Мати й Щебетушечка жили як раніше, а Похмурочка так і не повернулася. Ніхто не знав, де вона. III зупинка. —Що трапилося з Похмурочкою? —Чому Щебетушечка не знала, де її сестра? А з лісу в село стала приходити старенька бабуся. І все, куди б не йшла, коло хати матері й доньки зупиниться. Якось не втерпіла мати та й до неї: «А чого це ви та все на нашу хату поглядаєте?» Запитала та й стихла. З лиця старої жінки на неї дивились очі її Похмурочки, рідної донечки. Та стільки печальної любові було у них, що заголосила мати: «Дитино моя! Що сталося з тобою?» І розповіла старенька, як вимагала стара чаклунка за материне здоров'я по 20 літ молодого життя, як Щебетушечка змирилася-з материною смертю і відмовилась, як віддала Похмурочка власні 40 літ, вроду та здоров'я. А тоді й каже: «Помирати мені скоро, мамо, бо я вже стара. Це попрощатися приходила». І подалася до лісу назавжди. А мати з Щебетушкою живуть і досі. Та чомусь не тішать маму мрії про щасливе майбутнє та спокійну старість. —Хто з дочок вам сподобався більше? —Чому ви змінили свою думку і ваші симпатії тепер на боці Похмурочки? —Що ж прикрашає людину: красиві слова чи красиве діло? III . Вивчення нового матеріалу. 1.Читання оповідання В. Сухомлинського вчителем. —Яке у вас враження після прочитаного? 2.Самостійне читання дітьми. —Скільки дійових осіб у творі? 3.Вибіркове читання. —Прочитати красиві слова з оповідання. —Про яке красиве діло говориться в тексті. Прочитайте. —В яких словах головна думка оповідання? 4.Робота в групах. Скласти власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного. (Тим групам, яким важко впоратися із завданням, вчитель дає картки з опорними словами. Наприклад: 1)в клітці сумував горобчик; не хотів їсти; розвеселяли; відкрив клітку; полетів на волю; 2)не прибрав зошит; урок малювання; розлились гуашеві фарби; всі співчували; дістав чистий зошит; 3)спортивні змагання; естафети з бігу; впав; поранив ногу; текла кров; всі жаліли; дістав хусточку і перев'язав рану і т. д.) 5.Підсумок. —З чим дружить краса? (З добром.) 6.Робота в парах. Робота з деформованим текстом. —Скласти два вислови про добро і красу. 1)єдині, добро, і, Краса. (Краса і добро— єдині.) 2)красиве, в, завжди, Добро, людині. (Добро в людині завжди красиве.) 7.Робота з прислів'ями (виконується в групах). —Прочитати прислів'я, переставивши склади. 1)диЛюна снакра не васломи, а бридоми миділа. 2)бреДо лоді биро лосмі. (Людина красна не словами, а добрими ділами. Добре діло роби сміло.) 8.Робота в зошитах. IV . Підсумок уроку. —Чого навчились на уроці? —Що дізнались нового? —Чи досяг кожен із вас тієї мети, що поставив перед собою на початку уроку? —Оціни свій внесок в урок (як ти працював) і постав сам собі оцінку. —Оціни роботу свого сусіда. |