Загальне поняття про іменник. Іменники - назви істот і неістот



Тема. Загальне поняття про іменник. Іменники - назви істот і неістот.

Мета: розширити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, познайомити з іменниками - назвами істот і неістот, учити розрізняти їх за характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розвивати мовлення, пам'ять; розширити уявлення учнів про різноманітність професій; виховувати любов до рідної землі, до природи.

Обладнання: Орфографічний словник, паперова ялинка, паперові сніжинки.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності

1. Прослуховування уривку З композиції П. І. Чайковського „Лускунчик".

Ця музика перенесла нас в зимову казку, до зеленої ялинки.

2. Хвилинка каліграфії

З неба летіла на землю сніжинка.

- Підкресліть іменники.

- На які запитання відповідають іменники?

3. Складання речень за малюнком на тему „Зима".

4. Вибірковий диктант.

Випишіть іменники. Поставте до них питання.

Білесенькі сніжиночки,

вродились ми з води;

легенькі, як пушиночки,

спустилися сюди.

Матуся наша рідная

холодна і суха,

бо дуже змерзла, бідная,

вона без кожуха.

(М. Вороний)

5. Бесіда.

-Доведіть, що виписані вами слова є іменниками.

-Розкажіть все, що ви знаєте про іменник.

-На яке запитання відповідає іменник „матуся", що він позначає?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми розширимо свої знання про іменник, дізнаємось, чим відрізняються іменники - назви істот від іменників - назв неістот.

Ви виконаєте завдання, а наша ялинка вкриється сніжинками.

ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення Нового матеріалу.

1. Пошукове завдання.

Списати, підкреслити іменники, які відповідають на питання хто? однією лінією, а іменники, які відповідають на питанні що? - двома.

Пухнастий сніг падає на землю. Скрізь лежить білий килим. Ріки, озера, ставки покрились льодом. Сонце світить рідко. Горобці, снігурі, синички тримаються біля житла. Вони шукають собі їжу. Вася біжить з ковзанами на каток, а Люда з лижами на гірку. Мороз боляче щипає щічки.

- До якої частини мови належать підкреслені слова?

- Які іменники відповідають на питання хто?

- Які предмети вони називають?

- Які іменники відповідають на питання що?

- Які предмети вони називають?

- Як, на вашу думку, можна відрізнити іменники - назви істот від іменників - назв неістот?

- Підсумуйте роботу, розглянувши правило на с. 11 підручника.

Виконали завдання правильно - повісили на ялинку сніжинку.

2. Самостійна робота за варіантами (впр 20, с. 11).

І варіант - зібрати групу іменників, що позначає людей;

ІІ варіант - групу тварин;

ІІІ варіант - групу рослин;

- Представники якого варіанта виписували іменники, що позначають назви неістот? Чому ви так важаєте?

Ще одна сніжинка з'явилася на ялинці.

3. Робота зі словниковими словами.

- Прочитайте слова, записані на дошці.

- Спробуйте самостійно поставити наголоси. Перевірте за підручником (с. 11)

- Що ви помітили в цих словах спільного?

- Розкажіть, чим займаються люди цих професій.

- Зверніть увагу на те, що всі слова є словниковими. Давайте спробуємо в них визначити орфограми.

V. Підсумок уроку.

- Розкажіть, що нового довідалися про іменники.

- Як розрізнити ці групи іменників?

- Наведіть власні приклади іменників - назв істот та іменників - назв неістот.

Ялинка вкрилася сніжинками і подарувала нам радість.

VІ. Домашнє завдання.

Виконати впр. 22 ( с. 12); повторити словникові слова і правило (с.11).