Конспект уроку з української літератури 7 клас М. Стельмах. Гуси-лебеді летять . Символ образу гусей-лебедів
М. Стельмах. "Гуси-лебеді летять". Символ образу гусей-лебедів
Мета: Допомогти учням усвідомити символічні образи та художню красу; закріпити набуті знання; розвивати навички застосування знань, фантазії та творчу уяву, уміння визначати та зясовувати художні особливості повісті; виховувати креативне мислення, почуття пошани до звичаїів, традицій свого народу, естетичні почуття.
Тип кроку: Комбінований
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: символ
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя
Багато сторінок прочитаної повісті М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять", нагадує високу поезію, бо герой твору Михайлик чутливий до краси природи, вміє дивуватися, цінувати добро, сприймати мудру науку батьків, дідуся, бабуся. І це не може не зворушити, адже сільські люди переважно не знали грамоти, однак, мабуть, від природи були наділені відчуттям краси й зуміли передати його своїм дітям.
Отже, стогодні на уроці ми повинні розкрити обрз гусей-лебедів через аналіз тексту повісті.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання. Літературний диктант (виконується письмово, кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал) Від імені кого ведеться розповідь у повісті М. Стельмаха? (Від першої особи) Яке диво сталося на очах у Михайлик, коли він спостерігав за лебедями? (Вони повернулися знову) Чому сміявся дід? (Бо Михайлик злякався, що сонце, як мама, моєе загубити ключі) Чим прославився дід головного героя? (Він був майстром, який умів робити все) Яке дуже сильнее захоплення було у головного героя? (Читання кижок) Кому Михайло дав жменю насіння? (Маленькому голодному хлопчикові) До яких хитрощів удався хлопець, щоб довше читати книжки? (Залазив на піч з каганцем, коли всі посніть) Хто навчив маленького Михайлика любити красу природи й землю? (Мати) Що зібрав Михайлик, щоб стишити гнів матері за взяте без дозволу гарбузове насіння? (Щавель на борщ) Як Михайлик узимку ходив до школи, не маючи чобіт? (Його носив батько на руках) Хто наполягав на тому, щоб Михайлик обовязково навчався в школі? (Мати) Хто, за висловом писменника, пролітав над хатою, над дитинством і над його життям? (Лебеді)
Записати ключові слова словникового диктанту на жошці
ІV. Формування вмінь та навичок учнів.
1. Слово вчителя. Евристична бесіда
- Як ви думаєте, чому повість М. Стельмаха називається "Гуси-лебеді летять", адже в ній розповідається про багато інших подій?
З найдавніших часів людське мислення йшло до пізнання дійсності шляхом порівняння схожих явищ. Наприклад, здавна сонце малювали у вигляді колеса, а блискавку у вигляді молота. Так виникла символіка характерна для народних пісен. Символи фольклору перейшли і в літературу, допомагаючи художникові охопити одним образом широке коло явищ дійсності.
2. Аналіз тексту повісті. Інтерактивна вправа "Мозковий штурм"
Що символізують лебеді в повісті?
1. Сторінка 141
1. Прямо над ношою хато пролітають лебеді
2. Летять нижче від розпатланих хмар.
3. Струшують на землю бентежні звуки.
4. Зробили круг над селом і знову пролетіли над нашою хатою
5. Гуси-лебеді виносять з біди малого хлопця.
6. Обкружляли навколо села і повернулись.
2. Сторінка 142
1. У білому підхмар'ї зникають лебеді.
2. Дзвін їхніх крил ще озивається в хлопчикові.
3. Принесли нам лебеді на крилах життя
4. Принесли нам лебеді на крилах весну
5. Полетіли на тихі води, на ясні зорі
3. Сторінка 143
1. Михайлик хоче побачити наче зі срібла вилитих лебедів, подивитись на їхні співучі крила.
4. Сторінка 161
1. А лебеді летять, летять... над моїм дитинством... над моїм життям!...
Теорія літератури.
Символ - художній засіб, який підкреслює й виразно виокремлює щось дуже важливе, концентруючи в собі глибокий зміст і високу емоційність
V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів.
Проблемне завдання
- Прочитайте перще й останнє речення повісті. Який зв'язок між назвою твору та його змістом? ( Йдеться про гусей лебедів, які символізують мрію, казку.)
VІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна гра "Міктофон" Закінчити речення
Над чим мене заставив задуматись урок...
VІІ. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи з теми: "Про далекі минулі часи за творчістю
Т. Шевченка, А. Чайковського, М. Стельмаха "