Р. Завадович. Маруся Богуславка
Тема: Р. Завадович. Маруся Богуславка.
Мета: забезпечити засвоєння змісту нового твору, вдосконалювати навички читання, навички роботи над текстом; розвивати комунікативні уміння, навички роботи в групі; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.
Обладнання: Картки для роботи в групах („Ключові фрази"), картки для системно-функціонального аналізу.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання
1.Перевірка виразного читання вірша „Євшан-зілля".
2. Бесіда.
- Які прислів'я дібрали, щоб висловити головну думку? Чому?
- Ви послухали товаришів: хто вправніше виконав завдання?
3. Пояснення змісту одного з найбільш вдало дібраних прислів'їв.
Гра "Упізнай слово"
(Учитель називає слово, учні швидко знаходять його у стовпчиках на картках).
Наш вежа серце Маруся
Ім'я вона своїм вірити
Там кущі проти співав
Дуб своя двері палата
Три тоді думка козаки
III. Мотивація навчальної діяльності
Складання асоціативного куща.
- Як ви розумієте вираз „любити свою Батьківщину"?
знати традиції
Захищати
Працювати Любити свою
Батьківщину
пишатись бути вірним
сумувати
на чужині
IV. Повідомлення теми
- Сьогодні прочитаємо легенду, присвячену темі „Україна - рідний край", порівняємо зміст прочитаних творів. Познайомимося з дівчиною, що є втіленням патріотизму та безмежної любові до родини, Батьківщини, рідного народу.
V. Вивчення нового матеріалу
1.Словникова робота за підручником (с. 54-57)
2.Читання легенди з передбаченням.
А) Робота в групах.
- Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання -ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам'яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
Робота, запропонована однією з творчих груп.
Колись дуже давно напали на одне місто турки-яничари. Вони взяли в полон багато наших людей. Одну дівчину турки виховали в бусурманській вірі, бо вона була дуже маленькою, коли її полонили. Була у Туреччині кам'Яна висока вежа, що її збудував паша. Маруся часто ходила до неї. Одного разу дівчина змогла відчинити ковані двері. Вона зайшла на самий верх, подивилась у сторону України, і раптом їй пригадалась пісня близька її серцю. У пісні співалось про рідну землю. Дівчина через деякий час втекла на Батьківщину.
- А тепер будемо читати і подивимось, наскільки вам вдалось спрогнозувати зміст.
· Фізхвилинка. Вправи на розслаблення м'Язів очей.
Б) Читання першої частини. Усвідомлення.
- Чи виправдалися ваші передбачення? У чому саме?
- Що на вашу думку станеться далі?
Варіанти відповідей учнів:
- Маруся буде пам'ятати Батьківщину;
- дівчина назавжди забуде Україну;
- Маруся тяжко захворіє в неволі;
- Маруся відмовиться від розкошів, коли виросте.
В) Читання другої частини.
- Які докази ваших тверджень є у тексті? ( дівчина пам'ятала рідний край, але потрохи забувала, паша відносився до Марусі, як до доньки).
- Як, на ваш погляд, будуть відбуватися події далі?
Варіанти відповідей учнів:
- паша збудує вежу для нових полонених;
- вежу побудують з каміння, що є на Батьківщині;
- Маруся буде заходити на вежу й оглядати краєвиди.
Г) Читання третьої частини.
- Чи підтвердилися ваші думки?
- Чим може закінчитися ця легенда? Чи повірять полонені Марусі?
Варіанти відповідей учнів:
- ні, подумають, що це нова пастка;
- так, вийдуть на волю;
- повірять, але тут повернеться паша і зачинить Марусю;
- Маруся втече разом з полоненими;
- коли будуть втікати, з Марусею може статися щось погане.
Д) - Чи можна назвати подвигом те, що здійснила Маруся Богуславка? Чому?
- А як ви взагалі розумієте подвиг? Чи повинне це обов'язково бути щось величне? А з чого, на вашу думку, починається подвиг?
3. Міркування. Робота в групі.
„Як склалася подальша доля Марусі?"
VI. Узагальнення знань
1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.
надсистема
|
основні функції основні ознаки
підсистема
|
4. „Кути".
- Чи правильно вчинила Маруся Богуславка? Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити співвітчизників.
- Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила нечесно відносно паші, якого називала рідним батьком.
- Поясніть та аргументуйте свої думки.
5.Вибіркове читання тексту учнями.
-Знайдіть у тексті та зачитайте описи Марусі, України, палати паші.
6.Робота з іллюстрацією.
-Опишіть малюнок своїми словами. А тепер знайдіть і прочитайте рядки, які підходять да цього малюнка.
7.Складання сенкану до слова Батьківщина.
VII.Підсумок
- Що найбільше вразило у легенді?
- Що є спільного між творами „Вишивані квіти", „Євшан-зілля" і „Маруся Богуславка"?
VIII. Домашнє завдання
С.54-56 підручника - прочитати виразно.
Творче завдання ( за вибором): Знайти в тексті описи. Підготувати переказ за малюнком с.56.
Словникова робота
Яничари- у солдатській Туреччинині солдати регулярної армії, створенної в 15 сторіччі.
Турки-яничари - військо у султанській Туреччіні, яке відзначалося особливою жорстокістю. Яничари - зрадники свого народу.
Паша - титул високих гражданських, воєнних сановників в Османскій імперії.
Басурмани - іновірці, не християни, турецькі завойовники.
А) Робота в групах.
- Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання -ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам'яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
А) Робота в групах.
- Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання -ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам'яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
А) Робота в групах.
- Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання -ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.
Турки-яничари на місто напали.
Дівчину виховали в бусурманській вірі.
Паша збудував кам'яну високу вежу.
Маруся ковані двері відчинила.
Якась близька її серцю пісня.
Втікайте у рідні землі.
1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.
надсистема
|
основні функції основні ознаки
підсистема
|
Функціонально-системний аналіз образу Марусі.
надсистема
|
основні функції основні ознаки
підсистема
|