Сміх — найкращі ліки. План-конспект уроку з англійської мови
План-конспект уроку з англійської мови для учнів 7-х класів
УРОК 78
Тема: Світ кіно та театру
Підтема: Сміх найкращі ліки.
Мета: Закріпити лексику теми. Тренувати учнів у вживанні дієслів в активному та пасивному стані.
Продовжувати розвивати комунікативні здібності учнів. Практикувати учнів у читанні та діалогічному мовленні. Виховувати культуру спілкування в громадських місцях.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи в парах (Н01), (Н02), для роботи у групах (Н03).
ХІД УРОКУ
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання. Т: Good morning, everyone. I hope you are fine today. Ps: Good morning, teacher. We are fine, thank you. T: I'm glad to see you. Ps: We are glad to see you, too.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: We are continuing to speak about the theatre and the impressions we have after watching plays.
3. Перевірка домашнього завдання.
1) РЗ, впр. 1 (с. 65). Учні ланцюжком читають доповнені речення тексту вправи.
2) РЗ, впр. 2 (с. 65). Учні ланцюжком читають запитання, які вони склали, і відповідають на них.
4. Уведення в іншомовну атмосферу. Учні отримують картки для роботи в парах (НО1), не демонструючи їх. Вони по черзі ставлять один одному запитання та заповнюють пропуски у тексті. Пара, яка першою впоралася із завданням, уголос читає доповнені речення. HO,:
A. Ask your partner and complete the text. MR BEAN Rowan Sebastian Atkinson was born in Consett, County Durham, in the family of Eric Atkinson in 1955. He has elder brothers. Atkinson has been fond of the theatre since his studying at the University. One of Atkinson's famous creations first appeared on New Year's Day in 1990 in a half-hour special for Television. Mr Bean has become famous and popular in no time thanks to Atkinson's style of acting. Most modern television and film comedies are based on . Atkinson's style is often visually based. This visual style is compared to and has led to Atkinson being called «the man with the rubber face». |
B. Ask your partner and complete the text. MR BEAN Rowan Sebastian Atkinson was born in Consett, County Durham, in the family of a farmer and a company director Eric Atkinson in . He has two elder brothers. Atkinson has been fond of the since his studying at the University. One of Atkinson's famous creations Mr Bean first appeared on New Year's Day in in a half-hour special for Thames Television. Mr Bean has become famous and popular in no time thanks to Atkinson's . Most modern television and film comedies are based on dialogues and monolo'gues. Atkinson's style is often . This visual style is compared to Charlie Chaplin and has led to Atkinson being |
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Reading 1. Подання діалогу для читання. Впр. 1a (с. 148).
1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Бесіда з учнями.
Т: Do you believe that laughter is the best medicine? What usually makes you laugl Учні ланцюжком відповідають на запитання, вчителя.
2) Reading. Етап читання. Три-чотири пари учнів по черзі читають діалог за ролями.
3) Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту діалогу.
Бесіда з учнями. Т: What kind of books does Peter like to read? Why does he read books like these? Does Peter like going to the theatre? Why does Peter go to the theatre? What kind of roles does he play? When is he going to act next time?
4) Робота в парах. Учні отримують картки (Н02) і в парах розташовують репліки у такому порядку, щоб вийшов діалог. Час роботи 34 хвилини. Пара, яка першою впоралася із завданням, читає діалог за ролями.
А |
Put the phrases in the correct order and |
make up a |
dialogue |
. Use the phrases of |
your partner. |
||||
TAKING SEATS |
||||
|
Excuse me, may I have this seat? |
|||
|
Oh, they are letting us in. Where are we |
sitting? |
||
|
Can you see row B? Our seats are 12 and 13. |
|||
|
Here is the usher. Let's ask him to show |
us the way to the seats. |
||
|
This really is a good view! |
|||
|
Is this far from the stage? |
|||
B. Put the phrases in the correct order and make up a dialogue. Use the phrases of your partner. TAKING SEATS We should turn left and find row B. I think we'll have a fantastic evening today. We are sitting behind the orchestra pit, in the stalls. Sure you may. How do you like the view? Oh, no. It's just in front of the stage. There must be a wonderful view. Here we are. Take your seat, please. |
Speaking 2. Розвиток умінь мовлення. Впр. lb (с. 148).
Учні у парах складають діалог до одного з малюнків вправи за їхнім вибором протягом 35 хвилин. По закінченні роботи три-чотири пари інсценують свої діалоги перед класом.
Grammar Practice 3. Відпрацювання граматичного матеріалу: вживання дієслів в активному і пасивному стані. Гра «Complete the Sentences».
Учитель розкладає на столі два набори карток (Н03) текстом донизу. Клас розподіляється на дві команди, члени яких ланцюжком підходять до столу, беруть одну з карток і записують на дошці подане речення, вживаючи дієслово в дужках у пасивному чи активному стані. За кожне правильно записане речення надається один бал. Перемагає команда, яка отримає більше балів. Т: Complete the sentences using the Active or the Passive Voice. HO,:
This play (to perform) in our theatre last year. |
The actor (to become) famous in 1996. |
When the theatre (to build)? |
The spectators usually (to bring) flowers to the actors. |
Theatrical reviews (often to write) by theatrical critics. |
What play________(to describe) in today's newspaper? |
What kind of performances (usually to show) in this theatre? |
How many plays (to stage) by your Drama Club last year? |
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання. РЗ, впр. 1 (с, 65), 2, 3 (с. 66), письмово.
Summarizing 2. Підведення підсумків уроку. Бесіда з учнями. Т: І hope you enjoyed our lesson today. What new facts have you learned today? What task of the lesson did you like? What task was difficult for you? Учні ланцюжком відповідають на запитання вчителя.
Сміх — найкращі ліки. План-конспект уроку з англійської мови