3 родиною та друзями, План-конспект уроку з англійської мови

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 7-х класів

Урок 23

Тема: 3 родиною та друзями

Підтема: Повторити й закріпити лексику теми.

Мета: Повторти правила утворення розділових запитань. Продовжити розвивати комунікабельні здібності учнів. Тренувати учнів в аудіювання. Продовжувати формувати навички письма. Виховувати наполегливість і почуття відповідальності за виконання дорученої справи.

Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи в парах (HO1), для самостійної роботи (HO2).

ХІД УРОКУ

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання

Т: Good morning, pupils. I'm glad to see you again.

Ps: Good morning, teacher. We are glad to see you.

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: We are continuing to speak about our families, family traditions, things our parents and grandparents can teach us. At this lesson we'll also revise tag questions and will learn to answer these questions.

Check on Homework 3. Перевірка домашнього завдання.

1) РЗ, впр. 1 (с. 20).

Троє-четверо учнів читають доповнені речення вправи.

2) РЗ, впр. 2 (с. 20).

Учні ланцюжком читають визначення та відповідні до них слова.

3) РЗ, впр. З (с. 21).

Учні ланцюжком читають речення, які вони склали.

Warming up 4. Уведення в іншомовну атмосферу.

Учні отримують картки (HO1), у парах ставлять один одному запитання і доповнюють діалог. Пара, яка першою впорається із завданням, читає діалог за ролями.

HO1:

A. Ask your partner and complete the dialogue.

Hello, Dave. Where are you hurrying?

Hi, Bob. I'm hurrying . I have just made photos of our summer travel

and I want to show them to .

May I watch them?

Of course, you may. Look, this is my brother. He is swimming along the river. He is a very good swimmer, just like our father.

Is this woman your mother?

Yes, she is. She is cooking . She is a wonderful cook and my father

is a good fisherman. He teaches to fish and to sail a boat.

Where are you at this photo?

We are in the Carpathians. My father and me are making a fire and my brother is putting__________.

And who took this beautiful photo?

It's our mum. She is good at . My parents are fond of many

things. They try to teach us everything they can do. I'm proud of my parents.

B. Ask your partner and complete the dialogue.

Hello, Dave. Where are you hurrying?

Hi, Bob. I'm hurrying home. I have just made photos of

and I want to show them to my brother and my parents.

May I watch them?

Of course, you may. Look, this is my brother. He is along the river. He is a very good swimmer, just like our father.

Is this woman your mother?

Yes, she is. She is cooking fish soup. She is a cook and my father

is a good fisherman. He teaches my brother and me to .

— Where are you on this photo?

— We are in the Carpathians. My father and me are making and my

brother is putting a tent.

And who took this beautiful photo?

It's our mum. She is good at taking photos. My parents are fond of many things. They try to teach us _______. I'm proud of my parents.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Listening Comprehension 1. Аудіювання.

Учитель роздає картки для самостійної роботи (Н02) і двічі читає текст. Учні уважно слухають і виконують подане завдання. По закінченні роботи учні ланцюжком читають запитання й обирають правильну відповідь.

ТО PASS ON TO OTHER GENERATIONS

My name is Olena and I'm interested in studying Ukrainian history and culture. Last year I joined the Ukrainian Folk Club. Every month we travel to different districts of Ukraine, meet old people who teach us many things. A. lot of old people in the villages know beautiful Ukrainian songs and legends. We listen to their stories and write everything down carefully. Our club has got an enormous collection of Ukrainian embroidering and souvenirs. We brought them from all the places of our country. Every district of Ukraine is famous for some special souvenirs. The embroidering from the western parts differs in style and colours from that from the eastern parts of our country. The children from our club learn to make these things with their own hands. I think it's very useful and interesting to learn history in this way. We appreciate the cultural traditions of our Motherland and do our best to keep them and pass on to other generations.

HO2:

Circle the correct item.

1) Olena attends the .

a) Ukrainian History Club b) Ukrainian Folk Club

2) The children travel to different places of Ukraine.

a) often b) sometimes

3) People who live in tell a lot of interesting legends.

a) the town b) in the countryside

4) The club has got embroidering and souvenirs.

a) a lot of b) some

5) The embroidering from different parts of Ukraine are ______________________.

a) not the same b) similar

6) The children to keep the cultural heritage and pass it on to other generations.

a) do nothing b) do everything

Grammar Practice 2. Подання та відпрацювання граматичного матеріалу: розділові запитання та відповіді на них.

1) Граматична гра «Complete the Sentences».

Клас розподіляється на дві команди, члени кожної з яких по черзі складають

і називають речення в будь-якому граматичному часі, а суперники мають додати

закінчення до цього речення так, щоб вийшло розділове запитання. За кожне

правильно складене і доповнене речення надається один бал. Перемагає команда,

яка отримає більше балів.

Team 1: Не took my book yesterday.

Team 2: He took my book yesterday, didn't he? We are learning a new poem.

Team 1: We are learning a new poem, aren't we?..

2) Подання нового граматичного матеріалу: відповіді на розділові запитання.

а) Учитель записує на дошці у два стовпчики запитання й відповіді та пропонує одному з учнів їх поєднати.

The baby likes grapes, doesn't he?

Yes, they were.

She has cooked dinner, hasn't she?

No, he doesn't.

They were working in the garden yesterday, weren't they?

Yes, I did.

You didn't see him, did you?

No, she hasn't.

Клас за допомогою вчителя з'ясовує правила утворення відповідей на розділові запитання. Потім один з учнів уголос читає правила, подані у підручнику на с 45, учитель коментує їх та пояснює у разі необхідності, б) Впр. 5 (с. 45).

Клас розподіляється на дві команди, члени кожної з яких ланцюжком підходять до дошки, записують доповнені запитання та відповіді на них. За кожне неправильно записане речення надається один бал. Перемагає команда, яка отримає менше балів.

Speaking 3. Розвиток умінь мовлення. Впр. 6 (с. 46).

Учні у парах складають діалоги за завданням вправи. По закінченні роботи дві-три пари інсценують діалоги перед класом.

Writing 4. Розвиток навичок писемного мовлення. Впр. 7 (с. 46).

Учні самостійно пишуть міні-твір за завданням вправи протягом 7—10 хвилин. По закінченні роботи двоє-троє учнів читають свої твори вголос.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

РЗ, впр. 1—3 (с. 21), письмово.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.

Бесіда з учнями.

Т: Today we spoke about things both boys and girls can do. Are there any things you won't be able to do? Why do you think so? What things would you like to learn to do?

Why? Who can teach you these things?

На кожне запитання відповідають по двоє-троє учнів.

3 родиною та друзями, План-конспект уроку з англійської мови