КОНСПЕКТ УРОКУ з літератури рідного краю “Коли все в лісі співає?” (до розуміння краси рідної природи, гармонії світу і людини у казках В. О. Сухомлинського)


Тема. Коли все в лісі співає? (до розуміння краси рідної природи, гармонії світу і людини у казках В. О.Сухомлинського)

Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного земляка - педагога В. О.Сухомлинського; навчати аналізувати художній текст літературної казки з точки зору екологічних проблем, які піднімають в дитині повагу до навколишнього середовища, любов до живої природи; виховувати повагу до літніх людей, любов до живої природи, почуття відповідальності за красу рідної землі.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю видатного вчителя, письменника, нашого земляка В. О.Сухомлинського. Таким чином ми з вами поповнимо знання з літератури рідного краю ще одним ім'ям.

Василь Олександрович прожив недовго і помер ще не старим (на 52-му році життя), та багато зробив для дітей, для школи, для всієї педагогічної науки. Понад тридцять років працював він педагогом і директором сільської школи, всіма помислами і серцем живучи серед школярів, спостерігаючи їх, вишукуючи нові засоби найкращого, найдієвішого впливу на розвиток їх характерів та свідомості, їх світогляду й світосприйняття.

Готуючись до уроку, ви працювали в групах. Слово надається Біографам.

(Учні коротко розповідають про життєвий шлях В. О.Сухомлинського).

ІІ. Актуалізація опорних знань

На дошці "Словник уроку" (учні записують у зошити):

Література рідного краю - один з розділів навчальної програми, що вивчається на уроках української літератури. Об'єктом її вивчення є художні твори письменників певного регіону, які й становлять зміст курсу літератури рідного краю з урахуванням специфіки предмета української літератури як виду мистецтва. Мета курсу - прилучити учнів до кращих надбань літератури рідного краю в контексті української класичної і сучасної, а також європейської літератур; пробудити патріотичні почуття, плекати вільну, розкріпачену особистість, яка вміє самовиражатися, шанує історичне минуле та сучасне регіону

Літературна казка - це авторський художній твір, прозовий або віршовий, заснований або на фольклорних джерелах, або цілком оригінальний; твір переважно фантастичний, чародійний, у якому змальовуються неймовірні пригоди вигаданих або традиційних

Добро - широкому розумінні слова означає позитивні цінності.

Мораль - норми поведінки людини у суспільстві: повчання, настанова.

Гармонія - злагода, мир, спокій.

Вчитель. Стосовно деяких понять у кожного з вас є своє пояснення. Запишіть, що ви розумієте під словами "гармонія" і "краса землі"

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Вчитель. Зверніть увагу на тему уроку. В ній використано цитату з оповідання Сухомлинського "Все в лісі співає". Але ж тема побудована у вигляді питального речення. В кінці нашої розмови ви дасте відповідь на запитання. А допоможуть нам у цьому казки В. Сухомлинського.

У своїх літературних казках і оповіданнях В. О.Сухомлинський веде читачів від зображення краси рідної природи, до розкриття таємниць світу тварин, а потім і до найскладніших, найрізноманітніших людських стосунків.

Таким чином ми можемо виокремити ланцюжок основних образів:

Природа тварини людина

Запитання:

- Які з прочитаних вами творів стосуються визначених категорій:

ü Природа ("Все в лісі співає", "Райдуга в бурульці", "Гаряча квітка");

ü Тварини ("Равлик", "Велике і мале");

ü Людина ("Сьома дочка", "Для чого кажуть "спасибі", "Іменинний обід", "Суниці для Наталі").

На перший погляд всі твори є тематично різними, але всі вони відображають світ, у якому живе, діє, існує людина, і цей світ залежить від людини, як і людина залежить від світу.

Спробуємо відобразити зв'язки між людиною і світом на опорній схемі.

Як варіант схема може бути такою:

Сформулювати такі зв'язки можна так: людина для світу і світ для людини.

На уроці ми ніби побуваємо у трьох вимірах цього світу: природному, людському та тваринному.

(Три групи у класі працюють над різними темами, щоб охопити більше матеріалу)

1 група "Природа"

Читаючи твори, ми ніби чуємо, як в лісі все співає, дзвенять сніжинки, чути пісні жайворонка і соловейка, бачимо як...

- Що ми бачимо? (Як квітнуть чудові квіти, як працьовиті пташки з волосинок в'ють собі гнізда, літають трудівниці-бджоли).

Отже, якщо ми чуємо і бачимо, значить автор використовує зорові і слухові образи.

Завдання:

1) Усне малювання.

Намалювати світ природи за творами Сухомлинського.

Який цей світ, які кольори переважають, який настрій домінує?

(діти усно малюють картини природи; їх об'єднує стан загального щастя, гармонії і любові у цьому світі за умови, коли людина не втручається і не порушує цю гармонію).

2) Коли людина втручається у природу, робить їй боляче, може статися так, як в оповіданні "Соромно перед соловейком".

Запитання для бесіди:

- Чому соромно стало Ліді?

- Хто з дівчаток вчинив неправильно? Чому?

- А як би діяли ви?

3) Група художників демонструє малюнки за творами Сухомлинського.

Висновок: Вміти бачити, чути, милуватися красою землі, не шкодити, а захищати, берегти природу - і тоді світ "заспіває".

2 група "Світ тварин"

Ви помітили, що дуже часто героями казок Василя Олександровича є тварини. Автор розповідає нам про їх незвичайне, приховане життя. Тому такі оповідання і казки є пізнавальними.

Запитання для бесіди:

- Що нового ви дізналися про життя тварин з казок (діти аналізують казки "Курчатко", "Велике й мале")

- Чи помітили ви, що за деякими образами казок можна побачити долі людей? Як називаються такі образи? (алегоричні).

Наприклад: макове зернятко - необхідність відчувати підтримку; флейта - символ краси; ліхтарики - вміння дарувати добро.

Тварини - герої казок - живуть, пізнають, дивуються і відкривають для себе найповніший світ так, як відкриваєте для себе його і ви. Автор вкладає в уста "братів наших менших" слова і запитання, які іноді задаєте і ви.

Відгадайте, кому належать такі вислови:

а) "Який прекрасний світ - блакитний, зелений, синій" ("Курчатко");

б) "Невже все на світі таке дивне" ("Телятко");

в) "Я не одно-єдине на світі" ("Макове зернятко").

Висновок: Всі герої - тварини живуть у гармонії зі світом, бо вони частина цього світу.

3 група "Людина"

Завдання: учні по черзі працюють біля дошки, записують ті почуття, які розповідають про дітей, що пізнають природу, вчаться розуміти цей красивий, гармонійний, казковий світ.

Діти і світ

Гармонія

"Все в лісі співає"

"Райдуга в бурульці"

"Гаряча квітка"

"Квітка сонця"

"Як дзвенять сніжинки"

"Хлопчик хотів приголубити сніжинку"

"По волосинці"

"Восени пахне яблуками"

Висновок. То коли ж "все в лісі співає"? Коли діти, дорослі не втручаються у життя природи, а співіснують з ним у гармонії і взаєморозумінні.

ІV. Домашнє завдання

Написати власну казку на екологічну тему "Добро і краса розлиті у світі".