Урок - тренінг Робота над створенням проекту
Методичний кабінет
комунального закладу освіти "Середня загальноосвітня школа № 74"
Дніпропетровської міської ради
Урок - тренінг
робота над створенням проекту
" Єдність організму і середовища його існування"
Вчитель Циганенко Н. Г.
м. Дніпропетровськ
2011
Мета:
- Навчальна : поглибити знання учнів про середовище існування живих організмів; сформувати навички й уміння швидко адаптуватися до змінюваних економічних та соціальних умов, орієнтуватися в різноманітних життєвих ситуаціях; Розвивальна: розвивати пізнавальні навички учнів, уміння самостійно конструювати свої знання, формувати критичне мислення учнів; встановлювати причинно - наслідкові зв'язки чинників навколишнього середовища та особливостей будови й функціонування організмів; Виховна: виховувати уміння працювати в колективі; стимулювати потребу учнів у самореалізації, самовираженні.
В учнів, що виконують проекти, формуються проектні навички:
- проблематизація,
- цілепокладання,
- планування,
- пошукові (дослідницькі) навички,
- комунікативні навички,
- презентаційні навички,
- рефлексивні навички.
Вид проекту: Середньостроковий ознайомлювально - орієнтовний екологічний груповий проект.
У процесі проектної діяльності формуються наступні компетенції:
1. Рефлексивні вміння:
- уміння осмислити завдання, для вирішення якого недостатньо знань;
- вміння відповідати на запитання: чого потрібно навчитися для розв'язку задачі;
2. Пошукові (дослідницькі) вміння:
- вміння самостійно залучати знання з різних галузей;
- уміння самостійно шукати інформацію в інформаційному полі;
- уміння знаходити декілька варіантів вирішення проблеми;
- уміння висувати гіпотези;
- уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
3. Уміння та навички роботи у співпраці:
- вміння колективного планування;
- вміння взаємодіяти з будь-яким партнером;
- вміння взаємодопомоги в групі у вирішенні спільних завдань;
- навички ділового партнерського спілкування;
- уміння знаходити і виправляти помилки в роботі інших учасників;
4. Менеджерські вміння та навички:
- вміння проектувати процес (продукт);
- вміння планувати діяльність, час, ресурси;
- вміння приймати рішення і прогнозувати їхні наслідки;
- навички аналізу власної діяльності.
5. Комунікативні вміння:
- уміння вступати в діалог, задавати питання і т. д.;
- вміння вести дискусію;
- вміння відстоювати свою точку зору;
- вміння знаходити компроміс;
- навички інтерв'ювання, усного опитування;
6. Презентаційні уміння і навички:
- навички монологічного мовлення;
- вміння впевнено тримати себе під час виступу;
- артистичні уміння;
- вміння користуватися комп'ютерно-орієнтованими засобами наочності при виступі;
- вміння відповідати на незаплановані питання.
Переваги групових проектів:
- в проектній групі формуються навички співпраці.
- проект може бути виконаний найбільш глибоко і різнобічно.
- на кожному етапі роботи над проектом, як правило, є свій ситуативний лідер: лідер-генератор ідей, лідер-дослідник, лідер-оформлювач продукту, лідер-режисер презентації, кожен учень, залежно від своїхвмінь та нахилів, активно включається в роботу на певному етапі.
Хід уроку
І. Організація, привітання. ---------------------------------------------- 2 хв.
Епіграфом до уроку я взяла слова " В одних людей вигляд прірви викликає розпач, а в інших - думку про міст ..."
А що викликає у вас вигляд прірви?(слайд № 2)
Тож, щоб налаштуватися на продуктивну роботу під час уроку, я хочу сказати, перед якою б прірвою ви не стояли навчаючись в школі, по іншу сторону вас завжди будуть чекати ваші друзі - вчителі. (слайд № 3-5)
ІІ. Мотивація навчання ( повідомлення теми та мети уроку, постановка перед учнями навчальної проблеми). -------------------------------------- 3 хв.
Завдання проекту (слайд № 6)
- Опанувати предметною й тематичною лексикою Познайомитися .... (для кожної групи - відповідно до теми) Навчитися шукати інформацію в різних джерелах; визначити її вірогідність, залежно від типу джерела ( стаття в газеті, стаття у Вікіпедії, стаття в підручнику, стаття в енциклопедії, тощо) Набути навичок порівняння Набути вміння вести діалог і суперечку Набути навичок аргументації, оформлення своїх думок, участі в дискусії Навчитися оформляти результати своїх пошуків Навчитися ілюструвати свої повідомлення Навчитися спільно працювати над завданням Навчитися представляти свою роботу, аргументувати свою позицію
Зміст нашого проекту буде таким:
- назва теми проекту;
- актуальність проекту, проблема;
- основні і проблемні питання;
- цілі і завдання проекту;
- гіпотеза вирішення проблеми;
- форма подання результатів проекту та відповідно до неї оформлені матеріали;
- використана література та інформаційні ресурси;
- відомості про автора/авторів проекту;
- проблеми, з якими зіткнулися автори у ході роботи над проектом, як вирішували їх, чому навчилися;
- коротка анотація проекту.
ІІІ. Робота над проектом.---------------------------------------------- 35 хв
За розділами: (слайд № 7)
- Назва проекту (Автори та керівник проекту) Актуальність проекту, його значущість
( екологічне обгрунтування)
- Мета проекту Проблема проекту ( можливі наслідки, хто зацікавлений) Очікувані результати Хронологічна послідовність дії для досягнення мети
Планування проекту: (слайд № 8)
- Визначення джерел необхідної інформації Визначення способів збору й аналізу інформації Встановлення міжпредметних зв'язків Визначення способу представлення результатів(презентація, відеокліп, журнал) Установлення критеріїв оцінки результатів Розподіл завдань між членами групи (слайд № 9)
Дослідження (слайд № 10-11)
Визначення інструментів дослідження (інтерв'ю, опитування, спостереження, експеримент .... ) Створення етапів дослідження Робота з джерелами інформації
( в кінці роботи - список використаної літератури)
Історична довідка Складання термінологічного словника Складання сценарію презентації Оформлення звіту, підготовка презентаційних інформативних матеріалів Формулювання висновків Попередній захист проекту Доопрацювання проекту ( з урахуванням зауважень та рекомендацій) Показ результатів у формі усного звіту зі слайдовою презентацією Підбиття підсумків
ІV. Підведення підсумків. ---------------------------------------------- 5 хв.
(слайд № 12-14)
Анкета
Яке значення для тебе особисто мають знання та вміння, отримані в результаті роботи над проектом?
- Мені це знадобиться в майбутньому. Мені просто цікаво. Значення не мають.
Що викликало найбільші труднощі?
- Пошук інформації. Комунікація в групі. Необхідність публічного виступу. Інше (що саме?).
Як ти почувався під час презентації?
- Впевнено, бо добре володію інформацією. Легко, бо поряд зі мною друзі. Мені важко, бо матеріал надто науковий. Мені було байдуже.
З яким настроєм ти працював над проектом?
- Було цікаво. Не дуже цікаво. Не цікаво взагалі.
Як ти вважаєш, чи потрібні взагалі проекти?
- Так. Ні.