Цикл уроків з теми Байки у світовій літературі


Тема. Особливості байки як літературного

Жанру.

Легендарна постать Езопа.

Мета: дати учням поняття про байку як літературний жанр, познайомити з історією виникнення байки, особливостями її поетики, домогтися засвоєння літературознавчих понять (байка, алегорія, мораль, езопова мова), розкрити основні відомості про легендарного поета Езопа;

Розвивати логічне мислення учнів, зв'язне усне мовлення, навички виразного читання, творчі здібності дітей;

Виховувати загальнолюдські духовні цінності: чесність, порядність, людяність, доброту; викликати почуття осуду несправедливості, пихатості, зазнайства.

Обладнання: карта Європи, портрети відомих байкарів Езопа, І. Крилова Ж. Лафонтена, Леонардо да Вінчі, Л. Глібова; виставка книг

відомих байкарів світу, роздатковий матеріал.

Тип: урок набуття нових знань, умінь, навичок у формі рольової гри.

Ти неук і ледацюга, навіть Езопа не вивчив. Аристофан

В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле під ребро,

Щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро. Федр

Здається, байка просто бреше,

А справді - мудру правду чеше Л. Глібов

Хід уроку.

І. Організація класу. Духовно - естетичний блок.

1.Учитель. Добрий день, любі діти. Я рада новій зустрічі з вами. Бажаю вам успіхів у вивченні нової теми, нових творчих злетів. А зараз покладіть руку на плече товариша, привітайтесь із ним і побажайте успіхів на сьогоднішній день.

ІІ Установчо - мотиваційний блок, повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя. Діти, подивіться на епіграфи і назвіть ключові слова, як допоможуть вам визначити тему нашого сьогоднішнього уроку. Отже, тема... Особливості байки як літературного жанру. Легендарна постать Езопа.

Сьогодні на уроці ми дізнаємося: - про виникнення байки, головні ознаки байки, першого байкаря, яку мудрість несе в собі байка; будемо розвивати: - зв'язне усне мовлення, навички виразного читання.

На ваших партах лежать путівники - запитання, на які ви повинні будете знайти відповіді під час уроку:

- Що таке байка?

-Де, коли і чому вона виникла?

- Хто був першим байкарем?

- Складові частини байки.

- Чому байкарі широко використовують

алегорію?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового навчального матеріалу, формування умінь і навичок.

1. Змістовно - пошуковий блок.

Учитель. Діти, чи замислювались ви коли - небудь над тим, як багато значить слово в житті людини? Воно може приголубити, розрадити, підняти настрій, посіяти ворожнечу і навіть убити. Може засудити, висміяти і прославити. Все може слово... І слава тим, хто ним уміє користуватися з добрими намірами. Ось послухайте уривок із твору Л. Глібова "Лисиця - жалібниця" і подумайте, від чого застерігає автор.

(виразне читання учнем)

Лукавий чоловік словами нас голубить,

Неначе всіх і жалує, і любить,

Для правди, для добра живе

Як по воді пливе.

А ближче подивись ти -

І видно, що виля хвостом:

Помажу, мов медком, -

Солодше буде з'їсти.

ІАВ "Мікрофон". Учні висловлюють свої думки.

Учитель. Своїм твором Леонід Глібов застерігає:

"Горе тому, хто повірить словам лукавої, підступної людини".

А твір називається байкою. Що ж це за жанр?

Робота з підручником, с.40 - 41(Н. Півнюк "Зарубіжна література", 6 клас).

Запис у словнички термінів.

Перевірка засвоєння знань - Який твір називається байкою?

- Назвіть головні ознаки байки.

- Що таке алегорія?

-З якою метою її використовують письменники?

- Яка мова називається езоповою?

- Назвіть відомих байкарів.

Учитель. Цікава історія виникнення байки. З глибини віків бере вона свій початок. Як і міф,

байка була однією з перших форм художнього мислення.

За допомогою байки давня людина шукала відповідь на питання: як поводитись у цьому світі? Первісна байка була видом усної народної творчості. Її створював народ, вона переходила з уст в уста, змінювалась, удосконалювалась. Особливу роль у розвитку жанру байки відіграли байкарі Давньої Греції. Діти, а що ви знаєте про Грецію?

1 - й учень -екскурсовод. Греція - чарівна країна. Вона розташована на півдні Європи, на Балканському півострові в Середземноморському басейні. Літо в цій країні жарке і сухе, а зима нехолодна, волога. Серед рослин поширені кипариси, лавр, маслини.

2 - й учень - екскурсовод. А ще Греція - батьківщина Олімпійських ігор, які зараз проходять раз на чотири роки. Коли настає знаменитий день, дівчата, одягнені в старогрецькі хітони, запалюють від променів сонця смолоскип. Опустившись на коліно, його приймає юнак. Священний вогонь смолоскипа, запалений біля олтаря Стародавньої Олімпії, символізує собою мир і дружбу всіх народів Землі. Довгий шлях чекає на цей вогонь, багато країн перетне він, не

Згасаючи, аж доки не спалахне над святковим стадіоном країни, яку обрано для проведення Ігор.

Вивчення біографії Езопа. Учитель. Діти, майже у кожного з вас раптом виникає непереможне бажання - скласти вірш, написати пісеньку, щось намалювати. Звідки ж це бажання? Давні греки на це запитання відповіли б чітко і беззаперечно - людину надихають музи, доньки бога Зевса та богині пам'яті Мнемозіни. Послухайте про це легенду.

Учениця. Прекрасних дівчат - богинь було дев'ятеро. Жили вони на священній горі Парнас весело й безтурботно, як і належить богиням. Вдень танцювали та співали, а вночі, загорнувшись у непрозорий туман, спускалися вниз, на землю, ближче до людей. Кому пощастило почути чарівний божественний спів муз, того осявало натхнення й виникало бажання долучитись до творчості. І залежно від того, яку саме з муз почула людина (музу ліричної поезії Євтерпу, музу історії Кліо, музу танців Терпсіхору чи музу трагедії Мельпомену), вона ставала поетом, актором або ученим.

Учитель. Правда, красива легенда? Можливо, одна з таких муз завітала у гості й до людини на ім'я Езоп ( або Айсопос, як називали його давні греки).

Учень. Це - острів Самос (Показує на карті). На цьому острові солоний подих Егейського моря змішується з пахощами сосен і ялин. На схилах гір ростуть каштанові, оливкові, помаранчеві гаї та виноградники. Тут жили математик Піфагор, поет Анакреонт. Подарував цей острів людству і байка-

Ря Езопа. Езоп жив у УІ столітті до н. е. у Давній Греції. Батьківщиною його називають Фрігію, область у Малій Азії. Відомо, що він був рабом, декілька разів переходив від одного хазяїна до іншого і зазнав чимало випробувань долі. Він був некрасивий, мав велику голову ще й горба на спині, велике випнуте черево. Ось як його уявив іспанський живописець ХУІІ століття Дієго Веласкес ( Портрет, с.43 підручника). Але художник зобразив його незалежною, гордою, сповненою гідності людиною. Так, Езоп був рабом, але вирізнявся неабияким розумом. Про його мудрість складали легенди.

Інсценізація. Автор. Вражений мудрістю раба Езопа, Ксанф купив його на торгах. Запросивши гостей на бенкет, він наказав Езопов почастувати їх найкращими стравами. Раб - мудрець купив кілька свинячих язиків і приготував їх.

Ксанф. Чому ти приготував страви з язиків?

Езоп. А що може бути краще? Адже язик єднає людей, він є ключем до знань, він вчить, переконує, наставляє.

Ксанф. Завтра приготуй страви із найгірших продуктів.

Автор. І знову Езоп почастував гостей свинячими язиками.

Ксанф. Чому?

Езоп. Але ж язик - найгірша річ у світі! Це причина усіх чвар, судових процесів, джерело воєн і міжусобиць.

Учитель. Як закінчилося життя легендарного байкаря?

(Виступ учня).

Учитель. Відомо, що Езоп створив понад 400 прозових байок, у яких використав свої спостереження за світом тварин і людей. Він виховував у людей поміркованість, бажання творити добро, його історії спонукали до роздумів, учили по - новому бачити уже відоме й звичне.

Аналіз байок Езопа.

1) "Вовк і Ягня": виразне читання;

бесіда : - З яких частин

складається байка?

Схарактеризуйте кожну з них.

- Назвіть героїв байки.

- Якими ви їх уявляєте?

Які риси людського характеру

притаманні цим персонажам?

- Наведіть приклади алегорії в

байці.

- Що чи кого засуджує Езоп?

2) "Хліборобові діти": виразне читання;

бесіда: - Чому

Хлібороб наказав дітям принести

в'язку різок?

- Чого він хотів їх навчити?

- Чи висловлено в словах Хлібороба ту

саму настанову, що й у моралі байки?

ІУ. Оціночний блок. Закріплення.

1.Робота в групах. Аналіз байок:

І група "Крук і Лисиця";

ІІ група "Мурашки і Цикада";

ІІІ група "Лисиця і Виноград".

2.Узагальнююча бесіда:

- Що таке байка?

- Назвіть її головні ознаки.

- Чим уславився Езоп?

3.Рефлексія. - Що вас найбільше зацікавило на сьогоднішньому уроці?

- Яке завдання було найважчим?

4. Висновки учителя. Збірка "Езопові байки" містить 60 творів Езопа у переказі грецької письменниці Пипіни Цемікалі ( з новогрецької переклали українські перекладачі

В. Забаштанський та І. Чердаклі). Вони дуже короткі, але стали досить довгими і за формою ближчими до казок. Саме у такому вигляді їх слухають і читають ваші ровесники у сучасній Греції. Хотілося б, щоб і ви більше читали, а з прочитаного робили правильні висновки.

У. Оцінювання роботи учнів на уроці.

Домашнє завдання: вивчити матеріал на с.40 - 41;

прочитати с. 50 - 52.

Тема. Жан де Лафонтен - відомий французький байкар.

Байка "Зачумлені звірі".

Мета: повторити відомості про байку, алегорію, езопову мову; ознайомити учнів з фактами біографії Жана де Лафонтена; розвивати навички роботи з підручником, акторські здібності дітей; виховувати негативне ставлення до людських недоліків і вад.

Обладнання: портрет Ж. де Лафонтена, тексти байок, карта Європи.

Тип: Урок вивчення нового матеріалу.

Читаючи Лафонтена, помічаємо в

Душі своїй таке відчуття, яке зазвичай

викликає в ній присутність скромного,

Милого, абсолютно доброго мудреця, -

вона спокійна, щаслива, задоволена і природою, і собою.

В. Жуковський

Хід уроку.

І. Організація класу. Духовно - естетичний блок. 1.Вправа "Підйом на веселку": заплющивши очі, глибоко вдихнувши повітря, діти уявно піднімаються на веселку. Зробивши видих, спускаються на землю.

2.Повторення правил роботи на уроці:

- бути активними;

- уважно слухати відповіді товаришів;

- не викрикувати, бути доброзичливими, чесними, правдивими.

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.

1.Тести за темою "Байка":

1)Літературна байка - це невеликий художній твір:

А) комічного змісту з дотепним фіналом;

Б) Сатиричного спрямування з алегорично - повчальним змістом;

В) в якому предмети і явища зображені як живі істоти.

2)Першим легендарним байкарем вважається:

А) Езоп;

Б) Федр;

В) Бабрій.

3)У байці Езопа "Крук і Лисиця" хитрунка виманила:

А) сир;

Б) хліб;

В) м'ясо.

4) Алегорія - це :

А) повчальний висновок у байці;

Б) зображення предмета чи явища як живої істоти;

В) приховане зображення людини в образах звірів, предметів, явищ.

5) "Езоповою мовою" називають:

А) зображення людей в образах звірів, рослин, тощо;

Б) вимушене іносказання, недомовки, натяки;

В) вирази, які пом'якшують грубі слова.

6) Сюжети, які переходять від одного байкаря до іншого, існуючи тривалий час, називаються:

А) мандрівними;

Б) класичними;

В) запозиченими.

(Взаємоперевірка виконаної роботи, оцінювання).

2. Гра " Так - ні":

1) чи можна за допомогою язика чинити зло? (Так);

2) на обід Езоп приготував борщ. (Ні. Язик);

3) язик здійснює тільки злі вчинки. (Ні, добрі теж);

4) портрет Езопа написав художник Айвазовський. (Ні, Веласкес).

5) за соціальним статусом Езоп був господарем. (Ні, рабом).

ІІІ. Установчо - мотиваційний блок, повідомлення теми і мети уроку

Слово учителя. - Діти, скажіть, в якій країні ми з вами живемо?

- А чи хотіли б ви побувати за кордоном, у чудовій країні, скажімо у Франції?

- Сьогодні у вас така можливість є. Уявіть собі, що ви у літаку, зручно вмостились у своїх кріслах, прикріпили паски безпеки. Наш літак бере курс на Францію, але потрапимо ми не до сучасної країни, а в ХУІІстоліття, коли жив і творив Жан де Лафонтен.

Зверніть увагу на вислів російського поета Василя Андрійовича Жуковського. Які риси, на думку автора, притаманні Жану де Лафонтену?

Отже, ми з вами знайомимось із життєвим і творчим шляхом цього письменника.

ІУ. Сприйняття і засвоєння нового навчального матеріалу, формування умінь і навичок учнів. Змістовно - пошукова робота.

1.Знайомство з письменником. Інтерв'ю.

- Кореспондент: - Пане, Жан, скажіть, де ви народилися, яку освіту здобули?

- Лафонтен: - Я народився у 1621 році у французькому містечку Шато - Тьєррі. Мій батько був лісником, хотів, щоб я продовжував його справу, прививав мені навички ведення лісового господарства. Тому я здобув несистематичну освіту.

- Кореспондент: - А як ви стали письменником?

- Лафонтен: - Я деякий час працював чиновником, але служба мене мало цікавила. І я залишив її і переїхав до Парижа. О Париж! Життя в столиці було легке, веселе та безтурботне. Я почав серйозно вивчати історію, літературу, багато читав, складав вірші, писав трагедії, комедії, балади, казки.

- Кореспондент: - Але ж ви прославилися зовсім іншим - як байкар.

- Лафонтен: - Так, я переказував прозові байки Езопа віршами цікаво, дотепно, образно. Доповнив їх подробицями із життя французького народу, а також власними думками, почуттями, жартами.

Окрім Езопової спадщини, я використав сюжети Федра, індійських байкарів.

- Кореспондент: - Дякую за цікаву розповідь.

2.Творча спадщина письменника. Повідомлення учнів - літературознавців.

1 учень. У 1668 році з'явилися перші шість книг під назвою "Байки Езопа, перекладені на вірші добродієм де Лафонтеном". Всього поет видав 12 збірок байок.

2 учень. Героями байок Лафонтена є люди, тварини, птахи, комахи, явища природи. Особливо французький байкар любив описувати звірів, найголовнішим з - поміж яких вважав Лева. Цар звірів у творах постає могутнім, величним, сильним, жорстоким, славолюбним. В образі Лева сучасники поета вбачали французького короля, у Вовкові, Лисиці, Леопарді - його придворних.

3 учень. Герої Лафонтена говорять такою ж вишуканою літературною мовою, що і французькі дворяни. Персонажі байок дуже культурні, високоосвічені. Лисиця знає навіть античну літературу, а Вовк знає етикет і мистецтво.

1 учень. Для виразнішого зображення героїв байкар часто використовує а н т и т е з у ( протиставлення): великий - маленький "Лев і Комар"; сильний - слабкий "Вовк і Журавель".

2 учень. Лафонтен пише про звірів, але має на увазі людей, тобто, важливі для людей істини

висловлював не прямо, а за допомогою Алегорії.

"Всі розмовляють у моїх працях, навіть риби, і те, що вони говорять, стосується нас усіх".

3 учень. Байкарську спадщину Жана де Лафонтена складають 238 байок, які сам поет назвав "стоактною комедією"французького життя.

3. Знайомство із змістом байок. Байка "Зачумлені звірі".

Інсценівка байки.

Аналіз твору. Бесіда:

Назвіть героїв байки.

· Яке лихо трапилося з лісовими звірами?

· Навіщо Лев скликав раду?

· Як ви думаєте, чи справжнім грішником був Лев?

· Хто і як його виправдовує? Чому?

· Дайте стислі характеристики тим персонажам, що виправдовували Левові гріхи.

· Чому саме Осла звинуватили і зробили жертвою? Чи був Осел насправді найбільшим грішником у лісі?

· Наведіть приклади використання антитези.

· Яка мораль байки?

Визначення теми та ідеї байки.

Тема - розповідь про те, як лісові звірі обирали під час чуми "найбільшого" грішника.

Ідея - осуд несправедливості суспільства.

Поясніть смисл назви байки.

Розгляд ілюстрації Ж. Еффеля до байки, с.53 підручника.

У. Закріплення. Оціночний блок.

1.Узагальнююча бесіда:

Що ви дізналися про Ж. де Лафонтена?

У яких байкарів поет запозичував сюжет?

Скільки байок було написано поетом?

Які недоліки людей і суспільства викриває Лафонтен у байці "Зачумлені звірі"?

Якою чумою вражені звірі?

Чи актуальні проблеми, порушені у байці "Зачумлені звірі"? Висловіть власну думку з цього приводу.

2. Оцінка роботи учнів на уроці.

Домашнє завдання: створити проект "Езоповими шляхами": І група по творчості Федра;

ІІ група - творчість Леонардо да Вінчі;

ІІІ група - творчість І. А.Крилова;

ІУ група - творчість українських байкарів.

Тема. Езоповими шляхами. Розвиток жанру байки у світовій літературі. Розробка класичних сюжетів і авторська самобутність байкарів.

Мета: перегортаючи сторінки усного журналу, познайомити учнів із творчістю визначних байкарів світу, їх авторською само- бутністю; Розвивати навички проектної діяльності учнів, увагу, пам'ять, творчі здібності, естетичний смак; Виховувати щирість, правдивість, доброту, справедливість у ставленні до інших.

Обладнання: портрети поетів - байкарів, ілюстрації до їхніх творів, репродукції картин Леонардо да Вінчі, карта Європи.

Тип уроку. Усний журнал з використанням проектних технологій.

Слова належать вікові, а

думки - вікам.

М. Карамзін

У житті людства існує

спадкоємність думки, яка

тягнеться через віки.

І. Сєчєнов

Хід уроку.

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми і мети уроку.

Слово учителя. Діти, подивіться на висловлювання відомих людей і скажіть, які думки вони у вас викликають? (Висловлювання учнів).

Я згодна з вами. І сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з байками у формі усного журналу і подивимося, як цей жанр розвивався у світовій літературі.

ІІІ. Формування умінь і навичок учнів.

1 сторінка журналу. Езопові байки - скарбниця сюжетів для світової літератури. Слово вчителя.

Майже всі народи світу мають свої байки, і що цікаво - серед них є багато схожих на сюжети, запозичені в Езопа, хоч і складено їх у різних країнах, за різних часів і різними мовами.

Лафонтен Франція ХУІІ ст.

Ігнаци Красницький Польща ХУІІІ ст..


Леонардо да Вінчі

Езоп Стародавня Греція УІ ст.. до н. е.

Італія ХУ - ХУІ ст.

Федр Стародавній Рим І ст.. н. е.

Бабрій Стародавня Греція ІІ ст..н. е.

Іван Крилов Росія ХУІІІ-ХІХ ст.

Леонід Глібов Україна ХІХ ст..

Остап Вишня Україна ХХ ст.


У кожного з цих байкарів - від Езопа до Остапа Вишні - є свої байки, і кожна по - своєму цікава.

Мандрують байки світом, переходять від народу до народу, і хоча першу було складено дві з половиною тисячі років тому, живе вона серед

Нас і сьогодні. Невмирущими виявилися майже всі твори Езопа. Вони звучать різними мовами, але зберігають свою викривальну і повчальну силу.

2 сторінка журналу. Виступ І групи. Творчість Федра.

1учень. Я пропоную перенестися до Риму (показує на карті Італію). Римський байкар Федр за походженням грек з Македонії.

Ще змалку потрапив у рабство. Виріс і здобув освіту у Римі. Був випущений на волю імператором Августом. Але греків зневажав. Жив у І столітті нашої ери.

2 учень. Федр - перший в Європі творець літературної байки. Байки почав писати для того, щоб Рим у цій галузі поезії міг бути суперником

Греції. Про що ж писав Федр?

3 учень. Починаючи з 20-х років І ст.., він випускає 5 збірок "Езопових байок", а згодом пробує перейти до оригінальної творчості. У своїх байках Федр змальовує давньоримське суспільство, поділене на рабів і рабовласників. Поет вважав, що байка створена рабами, які не насмілюються вільно висловлювати свої думки і винайшли для них езопову мову, тобто вимушено почали звертатися до алегорій або іносказання. Федрові байки надзвичайно різноманітні за тематикою:

-поет засуджує брехунів, брехливому покари не уникнути ("Вівця, Пес та Вовк ");

- висміює хвальків, лукавих, дволиких та зарозумілих людей ("Осел та Лев на полюванні", "Лис та Ворона");

- хвилює його і проблема виховання. Дітям, на його думку, слід слухатися батьків, але й старші не повинні зловживати силою, а мусять вчити терпляче.

-

Інсценівка байки Федра "Вовк і Ягня".

2 учень. Як бачимо, Вовк - це тип зухвалої, нещадної, владної людини. А Ягня символізує невпевненість, рабську покірність, схиляння перед силою, владою. Мораль Цієї байки - навіть справедливий захист не впливає на тих, хто заповзявся чинити кривду. Байку можна назвати сучасною, бо і в наш час є ще багато вовків, які чинять людям кривду.

Виразне читання байки "Голодний лис та виноград", коментар.

3 сторінка журналу. Виступ ІІ групи. Творчість Леонардо да Вінчі.

1 учень. Леонардо да Вінчі (1452 - 1519) - один із найбільших і найвидатніших діячів італійського Відродження, великий гуманіст.

Народився у м. Вінчі. Працював у Флоренції, Мілані, Римі, помер у Франції. Леонардо да Вінчі був геніальним живописцем та вченим,

Інженером - винахідником, архітектором, скульптором, музикантом і поетом. Він працював у різних галузях науки: в математиці і фізиці,

В метеорології і астрономії, анатомії і ботаніці, геології і механіці.

2 учень. Більшість людей, навіть освічених, знають про Леонардо да Вінчі як про великого художника.( "Екскурсія в картинну галерею").

„Монна Ліза" („Джоконда")

Зверніть увагу на репродукції картин художника. Живописні роботи Леонардо да Вінчі знаходяться в різних місцях: "Поклоніння волхвів" - у Флоренції, "Мадонна з квіткою", "Мадонна Літта" - у Санкт - Петербурзі,

"Тайна вечеря" - в Мілані, "Мадонна в скалах", "Монна Ліза"("Джоконда") в Парижі. Але всі вони належать до числа вищих досягнень реалістичного мистецтва епохи Відродження. Ці твори вражають глядачів своєю композицією, кольоровою гамою, ніжністю світло - тіньових переходів. І все ж найвища майстерність художника - у розкритті внутрішнього світу людини.

3 учень. Леонардо да Вінчі вважають ще й енциклопедистом.

Енциклопедист - Людина, яка відзначається різнобічною освітою, обізнаністю у різних галузях знань.

Він залишив 120 записників, в яких є багато байок, літературно не опрацьованих, часто не закінчених. Їх він використовував як зручний засіб для висловлювання філософських міркувань і свого ставлення до життєвих колізій.

1 учень. Виразне читання напам'Ять байки "Лев і Ягнятко".

Учитель. Обговорення байки:

- Чи сподобалась вам байка? Чим саме?

- Вчинок Лева - це вияв його сили чи

слабкості? Чому ви так думаєте?

- Порівняйте образи Лева і Вовка з

відомих вам байок.

- Яка мораль твору?

Висновок: Є речі, через які переступати не можна. Не можна обманювати довіру, не можна відповідати злом на добро, відкритість, лагідність.

3 учень. В одній із своїх робіт Леонардо да Вінчі писав: "У наставниці я собі взяв природу, вчительку всіх вчителів". Саме вона додавала йому творчих сил, творчої наснаги. Бажання і уміння спостерігати, вивчати природу і оточуюче життя дозволили великому Леонардо помічати і передавати те, чого не могли передати його сучасники.

4 сторінка журналу. Виступ ІІІ групи. Поглиблення знань по творчості І. А Крилова.

Учитель. Діти, з творчістю І. А.Крилова ми вже знайомі. Коротенько повторимо те, що вже знаємо:

- Яким було його дитинство?

- У якому віці почав писати байки?

- Як називалася його перша книжка?

- Назвіть вивчені байки, про що в них розповідається?

1 учень. Традиції Езопа, Федра у російській літературі продовжив Іван Андрійович Крилов, який жив у ХІХ столітті. Але і про нього існує

Багато цікавих і дотепних історій.

2 учень. Історія перша. Книжки - друзі.

У російському відділі імператорської бібліотеки І. Крилов тривалий час працював сам. Згодом, за рекомендацією книголюба Смирдіна

Йому допомагав писар Іван Бистров. Новий помічник побоювався, чи ж справиться. "Книжки не вовки, не загризуть, а ...цілком проковтнуть!" -

Усміхнувся байкар.

3 учень. Історія друга. Довга стерлядь.

Одного разу Крилова запросили в гості. Серед запрошених був дуже балакучий і брехливий поміщик.

- Якось, - розходився той, - мої люди витягли з Волги стерлядь, ви не повірите, але, запевняю вас, завдовжки звідси ...до...-

Поміщик не закінчив фразу і простягнув руку з одного кінця довгого столу до іншого, де сидів байкар. Іван Андрійович відставив трохи стільця і

Мовив: - Дозвольте, я відсунуся, щоб пропустити вашу стерлядь.

1 учень. Використовуючи традиційні сюжети байок Езопа, Лафонтена, Крилов писав оригінальні твори, змальовуючи картини російського життя,

Російського побуту і російської природи. Значну частину байок він написав на власні сюжети.

Виразне читання байок "Лебідь, Рак і Щука",

"Мавпа та окуляри",

"Слон і Моська",

аналіз.

2 учень. Криловська байка вперше стає гострою сатирою, часто політичною, на вельмож. У ній пристрасно звучить протест проти нерівно-

Сті, несправедливості, проти зла і кривди, проти деспотизму самодержавного кріпосницького суспільства. Крилов активно виступає на захист

Пригніченого народу.

3 учень. Відомо, що Крилов у 50 років вивчив давньогрецьку мову, щоб в оригіналі читати байки Езопа. Говорячи про особливості байок Крилова,

Дослідники говорили, що це не просто байки: "Це повість, комедія, зла сатира, гумористичний нарис, словом, що хочете, але тільки не звичайна байка". Творчість видатного байкаря ще за життя здобула високої оцінки Т. Г.Шевченка,

її добре знали Євген Гребінка,

Іван Франко,

Леонід Глібов.

А Павло Тичина і Максим Рильський перекладали їх українською мовою.

5 сторінка журналу. Виступ ІУ групи. Творчість українських байкарів.

1 учень. Остання сторінка нашого журналу - рідна Україна. В нашій країні байка також має давню і багату традицію. Важким і тернистим був

Її шлях. Вона стала популярною в Україні із ХУІІ століття, а у шкільних підручниках ХУІІ - ХУІІІ століття друкувалося чимало байок.

2 учень. Утвердилася байка як жанр у творчості мудреця - філософа Г. Сковороди.

Подарувала Україна світові таких видатних байкарів, як П. Гулак - Артемовський,

Є. Гребінка, Л. Боровиковський. У кожного з них є байки зі схожими сюжетами, але кожна з них по - своєму цікава.

3 учень. Класиком же української байки судилось стати Леоніду Глібову.

Талановитий ніжний поет - лірик, блискучий байкар, творець дитячих загадок, улюбленець української дітвори - таким постає перед нами Глібов.

1 учень. Іван Франко назвав Глібова "найкращим українським байкописом". Із його 107 байок безліч висловів стали крилатими. Послухайте деякі з них: Як не піймав, то й не кажи, що злодій.

· Що, братику, посіяв, те й пожни.

· Два хитрих мудрого не переважать.

· Ніколи не хвались, поки гаразд не зробиш діла.

· Чого не тямиш - не берись.

· На, небоже, що мені не гоже.

· Рука, як кажуть, руку миє.

· Не плюй в колодязь: пригодиться води напиться.

Ці мудрі вислови байкаря сприймаються як народні. А зараз зосередимо свою увагу на байках.

Інсценізація байки "Лисиця - жалібниця".

2 учень. Милуючись красою гаю, Лисичка обурюється поведінкою звірів, співчуває бідним пташкам, які стають здобиччю хижаків. Аж ось пташенята повипадали з гнізда, а правдолюбка Лисиця всіх поїла. Яка ж мораль байки?

( Відповіді учнів).

Виразне читання байки "Солом'Яний дідух", коментар.

Заключне слово вчителя. Ми завершили вивчення теми "Байка у зарубіжній літературі". Згодом ви можете забути визначення термінів "байка","алегорія", але, я думаю, будете пам'ятати імена творців байки: Езопа, Федра, Лафонтена, Крилова, Глібова. Будете пам'ятати, що праця - найбільший скарб людини, що жити потрібно в злагоді і дружбі, що обманювати не

Можна, а красти - це гріх. І на завершення уроку я прочитаю уривок із твору Федра. На запитання "що у житті для смертних найкорисніше?"

Бог Аполлон відповідає:

"Шануйте святощі і небожителів;

Вітчизну бороніть оружно і своїх

Батьків, дружин, дітей; громіте

недругів;

Допомагайте друзям; бідаків

щадіть;

Сприяйте добрим; викривайте

крутіїв;

Карайте за провини; не терпіть

ганьби;

Помщайтесь тим, хто осквернить

безчестям дім;

Лихих цурайтесь; віру йміть не

кожному".

Оцінювання. Домашнє завдання: скласти власну байку.