Конспект уроку з української літератури у 9 класі: Т. Г. Шевченко - геніальний поет, мислитель, пророк національного відродження в Україні "


Тема: Т. Г.Шевченко - геніальний поет, мислитель, пророк національного відродження в Україні.

Мета: допомогти учням усвідомити життєвий подвиг поета, проникнути ся повагою до нього, зацікавитися творчістю; розвивати ораторські навички, здатність виділяти головне, висловлювати власні судження; виховувати патріотизм, громадянську свідомість та активну життєву позицію.

Обладнання: портрет письменника. Ілюстративні матеріали до життєвого і творчого шляху, фрагменти кінофільмів. Аудіо та відеозаписи, книжкова виставка.

Теорія літератури: автобіографічні мотиви, ліричні та ліро-епічні твори

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя. Ім'я Тараса Григоровича Шевченка відоме не тільки кожному українцеві, його знають та шанують в усьому світі. І це не перебільшення, адже пам'ятники Великому Кобзареві встановлені в США та Канаді, Румунії та Росії, навіть, у далекій Австралії. Наш геніальний поет для багатьох народів є прикладом того, як треба любити свою Батьківщину й боротися за свою щасливу долю.

Тисячі наукових творів написано про творчість Т. Г.Шевченка, десятки романів і повістей - про його життя. Існує навіть ціла галузь літературознавства - шевченкознавство. Мати у своїй колекції картини Шевченка чи навіть просто ескізи - велика честь для будь-якого художнього музею. Ось така людина народилася на нашій землі, і сьогодні ми розпочинаємо більш детальне і систематичне знайомство із життям та творчістю великого поета, основоположника нової української літератури.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

Прийом "Хвилинка мудрості"

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Прийом "Круглий стіл"

Учні по черзі розповідають про батьків Шевченка, дитинство поета, його юність, викуп із кріпацтва, арешт і заслання про поетичні та живописні твори; читають вивчені раніше твори напам'ять, зачитують із книжок, переказуючи твори (з цитуванням), які вивчалися в попередніх класах: "За сонцем хмаронька пливе". "Садок вишневий коло хати" - 5 клас; "Думка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч" - 6 клас; "Мені тринадцятий минало", "Заповіт", "Тополя" - 7 клас; "Думи мої, думи мої", "Ой три шляхи широкії ", "мені однаково, чи буду...", "Минають дні, минають ночі" - 8 клас.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Інтерактивна вправа "Мозковий штурм"

Визначте основні теми творів Т. Г.Шевченка

Орієнтовні відповіді:

    Краса рідної природи, уславлення працьовитості української родини Згадка про історичне минуле, успішні козацькі морські походи Спогади про сирітське, бідняцьке дитинство Вболівання за долю України, заклик до боротьби за щасливе майбутнє Філософські роздуми про життя, про активну та пасивну громадянську позицію Звернення до українського фольклору, міфології

Слово вчителя

З названих тем постає перед нами людина - громадянин, патріот, борець - яка щиро вболіває за долю свого поневоленого народу, прагне "розбути" його, показавши минулу козацьку славу; врешті-решт, довести, що українці гідні кращого; вона навіть погрожує "сильним світу цього" страшним народним гнівом і нагадує про селянські війни, Гайдамаччину.

А яким же був Шевченко як людина? Про це свідчать численні спогади сучасників.

Зачитування уривків зі збірки В. Шевчука "Із вершин та низин" Слово вчителя

А тепер трохи арифметики (Учні роблять записи в зошитах)

47 років - прожив Шевченко

24 роки - був кріпаком

10 років - був у засланні

14 років - прожив в Україні

3 роки провів в окремих поїздках

Шевченко не був аскетом. Він закохувався у жінок. Вони в нього. Але сім'ї, якої так хотів, створити все ж не вдалося. Він міг би бути багатим, титулованим, адже йому віддавали своє серце навіть княгині. Відчуваючи сердечний потяг до однієї такої жінки, Варвари Репніної, Шевченко не зміг перебороти генетичної неприязні колишнього кріпака до пані, кріпосниці. Навчання своє Шевченко починав у сільського дячка, а став одним із найосвіченіших людей тогочасного суспільства.

5.Робота з підручником

Учні самостійно складають хронологічну таблицю основних дат життєвого й творчого життя Шевченка.

6.Демонстрація ілюстративних матеріалів

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прийом "Експрес-тести"

Заповніть пропуски у висловлюванні одного з американських президентів, Джона Ф. Кеннеді, на відкритті пам'ятника Шевченкові у Вашингтоні у 1964 році.

"Я радий, що можу додати свій голос до тих, що ... великого українського поета Тараса Шевченка. Ми... його за великий вклад у культуру не тільки України, яку він дуже любив і так промовисто ... , а й культури світу. Його творчість є благородною частиною нашої історичної спадщини".

а)участь... люблю... описував ...

б)вшановують ... цікавимо ... робив...

в)вшановують... вшановуємо ... описував...

г)люблять... знаємо ... розказував ...

VІ. Підсумки уроку

Прийом "Марафон"

Продовжіть речення:

    Я відкрив (відкрила) для себе... Я здивований (здивована) тим, що ... Шевченко мені уявляється, як...

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити біографію Шевченка, знати основні віхи його творчо