Урок української мови в 7 класі
Конспект уроку української мови в 7 класі
Тема: Дефіс у прислівниках. Написання прислівників разом і окремо
Тема уроку: Дефіс у прислівниках. Написання прислівників разом і окремо
Мета: Розширити уявлення про правопис прислівників; ознайомити з правилами написання прислівників через дефіс, разом, окремо; вчити користуватись словниками; розвивати в учнів мовленнєві уміння і навички, а саме: лексичні, словотвірні, правописні - орфографічні та пунктуаційні, творчу активність учнів; виховувати культуру мовлення, культуру оформлення письмових робіт.
Тип уроку: урок вивчення нової інформації.
Обладнання: таблиці що ілюструють правила правопису прислівників, орфографічні словники, картки для індивідуального виконання учнями
Хід уроку
І. Організаційна частина
Привітання, перевірка готовності до уроку.
- Доброго дня! Зараз урок української мови.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Що було задано додому на попередньому уроці?
- Як виконали вправи? Чи були труднощі під час виконання? Які саме?
2. Повторення теоретичного матеріалу. Фронтальне опитування.
- Яку частину мови розглядаємо?
- Яку тему з розділу вивчено на попередньому уроці?
- Розкажіть правила правопису не і ні з прислівниками.
- Які існують виключення?
ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація.
- Сьогодні на уроці ми познайомимось із особливостями правопису прислівників (разом, окремо, через дефіс).
- Будемо вчитись утворювати прислівники від числівників. Умінню використовувати прислівники в усному мовленні.
- Самостійно формулювати правила правопису прислівників.
- Під час уроку будемо застосовувати правила правопису у тренувальних вправах.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Дефіс у прислівниках.
1.1. Правопис
Українські прислівники: |
Російські прислівники: |
по-перше, по-людські, будь-ях, як-небудь, коли небудь, де-небудь, ледве-ледве, по-нашому |
во-первых, по-человечески, кое-как, как-нибудб, когда-либо, где-нибудь, едва, по-нашему |
- Порівняйте написання прислівників у російській і українській мовах.
- Які висновки можна зробити?
- Пригадайте вивчене вивчене на уроках російської мови про написання дефіса у прислівниках.
- Ознайомтесь з поданою таблицею. Сформулюйте правила.
Після префікса по - у прислівниках з суфік- сами - е, - и, - ому, - ему |
Після префіксів будь-, казна-, хтозна- |
Перед суфіксами - небудь, - таки, - то, от |
При складанні слів, однакових, чи близьких за значенням |
по-перше по-братськи по-сучасному |
будь-як казна-коли хтозна-де |
де-небудь де-таки якось-то |
ледве-ледве де-не-де віч-на-віч |
1.2. Практична робота. Виконання вправ.
- Відкрийте підручник на с.115, розгляньте Вправу 228.
- Спишіть текст, вставте пропущені букви і доберіть із довідки потрібні за змістом прислівники, поясніть правопис, користуючись таблицею.
- Поясніть правопис прислівників: Там-сям, тихо-тихо, коли-не-коли, хтозна-звідки, по-своєму, бозна-куди.
1.3. Вправи на словотвір прислівників
- Утворіть префіксально-суфіксальним способом прислівники від числівників Третій, четвертий, п'ятий, Десятий, восьмий.
Приклад: Перший - по-перше.
1.4. Користуючись таблицею перепишіть текст, розкриваючи дужки. Вправа 232
- Зробіть фонетичний розбір слова сльози
1.5. Вправа з розвитку мовлення
- Складіть зв'язне усне висловлювання про написання прислівників через дефіс.
2. Написання прислівників разом і окремо.
2.1. Правопис
- Перекладіть українською мовою прислівники:
Влево, без вести, вокруг, сверху, снизу, справа, неудобно, постепенно, иногда, тотчас, одновременно, мимоходом.
- Пригадайте правила їх написання в російській мові.
- Сформулюйте правила написання прислівників разом, використовуючи таблицю.
Прислівники, утворені за допомогою префіксів прийменникового походження |
Прислівники з префіксами прийменникового походження, якщо в слові є суфікси: - о, - е (-є), - и, - ки, - у (-ю), - а (-я), - і |
Прислівники, утворені злиттям основ слів |
набік, зараз, заміж, повік, отут, униз |
напевно, втретє, безвісти, насправжки, знизу, справа, вгорі |
горілиць, праворуч, мимохідь |
- Прислівники, які пишуться окремо, перевіряються за словником.
2.2. Робота з підручником.
- Вправа 238. Випишіть з тексту прислівники і поясніть їх написання.
- Вправа 240 .Спишіть, розкриваючи дужки. З двома парами словосполучень складіть речення.
2.3. Робота зі словником
- Вправа 243(усно). Користуючись орфографічним словником поясніть правопис прислівників.
- Користуючись словником синонімів складіть синонімічні ряди до прислівників:
Даремно, несподівано, удавано, сміливо
2.4. Завдання з розвитку мовлення.
- Опишіть відомий вам трудовий процес, уживаючи прислівники.
V. Домашнє завдання.
Вивчити правила параграфів №21,22
Підручник, с.117 Вправа 234
Підручник, с122 Вправа 247
- Перекладіть українською мовою, порівняйте написання прислівників у російській та українській мовах.
VI. Підсумок Уроку
- Про що нове дізналися? Які правила правопису вивчили?
- Що незрозуміле було?
Учні повинні знати:
- Поняття "Прислівник"
- Правила правопису прислівників у яких зустрічається дефіс
- Правила написання прислівників разом і окремо
Учні повинні вміти:
- Володіти правилами правопису прислівників
- Виділяти прислівники з мовного потоку
- Робити фонетичний і морфологічний розбір слів
- Користуватися допоміжними таблицями
- Використовувати орфографічний та синонімічний словники
Додаткові завдання для реалізації диференційного підходу
Картки для індивідуального виконання
1. Доберіть синоніми до поданих прислівників, поясніть написання цих слів.
ЗРАЗОК: Часто-густо
Тишком..., гидко..., любо..., рано...
2. Утворіть від прислівників Коли, де, чому, як, десь, куди нові додаванням префіксів.
3. Доберіть до поданих слів спільнокореневі прислівники, поясніть, як вони утворені.
ЗРАЗОК: Скакати - вскач.
Перед, осінь, привіт, два, день, гора, відомий, різний.