Урок Звуки мови
Тема Звуки мови. Знаки письма. Складні випадки правопису ненаголошених голосних, м'якого знака, апострофа.
Мета:
ü Поглибити знання учнів про звуки мови і знаки письма закріпити й удосконалити вміння учнів правильно писати слова з м'яким знаком, апострофом, в яких є ненаголошені голосні в корені;
ü розвивати комунікативну компетентність, формувати навички вибирати головне, узагальнювати, систематизувати;
ü виховувати інтерес до вивчення української народної педагогіки, прищеплювати повагу до засад родинного виховання.
Методи й прийоми: інтерактивні технології „Розкидані думки", „Мікрофон", „Вірю - не вірю", робота в парах, взаємоперевірка, робота за картками, різні види диктантів.
Обладнання: картки, зошити для корекційної роботи.
Перебіг уроку
1 мікромодуль. Адаптивно-перетворюючий.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і оголошення теми, мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання - письмової вправи (взаємоперевірка).
2. Знайомство з картками-дослідженнями.
3. Діалогічний ланцюжок правил „Ненаголошені голосні в корені слова", „Правопис м'якого знака, апострофа", використовуючи картки-дослідження, які висять на дошці, „Вірю - не вірю".
4. У цей час біля дошки учень працює самостійно. Завдання: записати фонетичною транскрипцією слова: надходить, мальви, життям, найсвітліший, підводжу, ясні, дощ.
ІV. Закріплення набутих знань, вироблення вмінь, навичок.
1. Словниковий диктант на окремих аркушах паперу, які зразу ж будуть перевірені учнями-консультантами.
З'їсти, без'язикий, свято, з'їздити, бульйон, вишеньці, донечці, щонайменші, камінчик, у тюрмі, з'ярмити, Лук'янівка, комп'ютер, кавказький, русалчин, Грінченко, облич, вишень, ясність, вольєр, кузня, крильця, Гетьманчук, невістці, у жменьці, мавпячий, духмяний, століть, сторіч, всерйоз, шампіньйон, Уманщина, Гуцульщина, рязанський, голці, няньці, різьбяр, Максим Горький, величезний, вітер, палець, пелена, починати, поріг, писати, кисіль, директор, делегат, інженер, великий.
2 мікромодуль. Адаптивно-перетворюючий.
2. Поки учні-консультанти перевіряють роботи, клас обговорює записані на дошці прислів'я і приказки про виховання.
Учи сина, як Годуєш, бо тоді не Навчиш, як тебе годуватиме.
Як не навчиш Дитину в Пелюшках, то не навчиш і в подушках.
Не навчив Батько, то не Навчить і Дядько.
Пояснити правопис підкреслених слів.
3. Виступ учнів-консультантів. Корекційна робота.
4. Робота за підручником (виконати врави).
5. Перевірка записаного.
6. Робота за картками в групах.
ü Запишіть слова в незатранскрибованому вигляді: [готйуц':а], [снс':а], [снц':а], [женц':а], [прийнат':], [бурйн], [в'ітйуц':а], [розйеднн':а].
ü Виправте помилки у словах: Омелян, Севаст'ян, Уляна, медальон, браконьєр, медв'яний, харків'янин, вар'яг, Н'ютон, Солов'йов, св'ято, третяк.
ü У ліву колонку запишіть слова зі вставленою буквою И, у праву - зі вставленою буквою е.
Бл...зенько, справ...дливий, д...ректор, зш...вати, дал...ч, неприм...ренний, зв...чайний, квіт...нь, дж...рело, кр...ниця, в...с...лун, п...тляти.
ü Перекладіть українською мовою: кавказский, тюрьма, астраханский, аральский, эмульсия, нянчить, экономичный, песня, солнца, меньший, электропаяльник, шахтёрский, Горький, горький.
7. Кожна група знайомить з результатами роботи, пояснюються орфограми. Відповідати повинна вся група.
3 мікромодуль. Контрольно-змістовий.
V. Перевірка набутих знань учнів.
1. Виконання роботи за варіантами.
І варіант.
1. Знайдіть слова, в яких не ставиться апостроф: пів...ями, моркв...яний, ад...ютант, торф...яний, без...язикий, при...їхав, при...йом.
2. Запишіть 7 слів з м'яким знаком.
3. Назвіть слова, в яких відбувається чергування голосних: літать, стерти, береза, чекати, тремтіти, тривожити, чіплятись.
4. Знайдіть слово, в якому не пишеться ь: на вишен...ці, нян...ці, жмен...ці, сопіл...ці.
5. Знайдіть слово, в якому пишемо и: кол...ктив, р...монт, к...шеня, ч...кати, з...ма, ж...веш, с...діти.
6. Виконайте фонетичний розбір слів: ячмінь, щогла.
ІІ варіант.
1. Знайдіть слова, де апостроф не пишеться: під...їзд, м...якенько, духм...яний, черов...як, моркв...яний. верб...я, з...економити, Св...ятослав, В...ячеслав, комп...ютер, р...юкзак, б...юро.
2. Знайдіть слова, в яких не пишеться ь: секретар..., змагаєш...ся, чотир...ма, Трет...яков, конферанс...є, Натал...ці, п'ят...десят, мад...яр.
3. Запишіть слова, в яких треба писати букву е: зб...ру, шел...ст, дер...во, в...сло, п...ньок, ст...повий, кр...тичний.
4. Запишіть 7 слів з апострофом.
5. Вставте пропущені букви в суфіксах: мал...нький, мереж...во, пал...чка, кот...к, криш...чка, сон...чко, плет...во, множ...на.
6. Виконайте фонетичний розбір слів: в'ється, пахощі.
2. Учням роздаються картки з правильними відповідями, роботи перевіряються, робляться висновки.
3. Корекційна робота з учнями, в роботах яких допущено найбільше помилок. Індивідуальна робота: ще раз пояснюються правила, наводяться приклади, виконуються з учнями тренувальні вправи за підручником, за картками. Гра "Хто більше".
4. Тим часом інші учні виконують творчу роботу. Необхідно написати твір-мініатюру за темою „Межи людьми будь людиною", використовуючи слова з апострофом, м'яким знаком, ненаголошеними голосними в корені слова, в суфіксах, префіксах. Роботи здаються на перевірку.
VІ. Домашнє завдання.
Питання до учнів-консультантів. Чи перевірені завдання самоконтролю в учнів, які отримали завдання на попередньому уроці.
У зошити для корекційних робіт - повторити, що вивчає лексикологія, знати понятійний апарат з цієї теми. Вправи за підручником.
VІІ. Підсумок уроку.
Прийом „Мікрофон". Учні повинні лаконічно, чітко сказати, що вони взяли з уроку.
VІІІ. Оцінювання.