Рівні еволюції: мікроеволюція, видоутворення, макроеволюція
PAGE \* MERGEFORMAT5
Заняття 52 Тема: Рівні еволюції: мікроеволюція, видоутворення, макроеволюція.
Мета: Освітня: продовжити формувати знання в студентів про еволюцію, давши поняття «мікроеволюція», «видоутворення», «макроеволюція»; розвивати поняття про популяцiю, фактори еволюцii; встановити звязки мiж ними; встановити практичне значення знань про мiкроеволюцiйнi процеси; сформувати знання про різні типи видоутворень у природі; ознайомити з макроеволюційним процесом та його значенням у розвитку біосфери;система- тизувати знання студентiв про основнi положення синтетичноi гiпотези еволюцii.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати процеси, що відбуваються в природі; уміння узагальнювати вивчений матеріал ; розвивати логічне мислення та уяву.
Виховна: виховувати уміння з матеріалістичних позицій пояснювати процеси еволюції; виховувати гордість за досягнення біологічної науки для розвитку людства та бережливе ставлення до всього живого.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетичний.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємоповязаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем, пояснення за малюнком
5. Релаксопедичний: фізкультхвилинка, психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв язки: географія, історія, палеонтологія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці.
ХІД УРОКУ
I Актуалiзацiя опорних знань 1. - Порiвняйте еволюцiйнi погляди Ж.Б.Ламарка i Ч.Дарвiна;
2. - Охарактеризуйте фактори еволюцiйного процесу.
3. - Порiвняти штучний та природний добiр.
- Дайте власну оцiнку положенням еволюцiйного вчення Ч.Дарвiна;
- Пiдберiть факти, що пiдтверджують або спростовують кожне з
основних положень еволюцiйного вчення Ч.Дарвiна.
II Мотивацiя учбової дiяльностi
Повідомити тему, мету та завдання уроку. Підвести студентів до того, щоб вони зрозуміли, що наслідком еволюції є утворення нових видів. Поставити проблемне запитання:
- чи може макроеволюція відбуватися без мікроеволюції? Над вирішенням цього запитання студенти повинні працювати всі етапи уроку, а в кінці дати відповідь.
ІІІ. Сприймання та засвоювання нового матеріалу.
ПЛАН
1. Поняття про мікроеволюцію.
2. Видоутворення.
3. Характеристика поняття “ Макроеволюцiя “.
4. Основнi напрямки еволюцiї.
5. Шляхи досягнення бiологiчного прогресу.
6. Докази еволюцiї.
7. Сучаснi погляди на проблеми еволюцiї.
1. Еволюцiйний процес може бути рiзного рiвня - масштабним за часом з утворенням надвидових груп ( макроеволюцiя ), вiдносно тривалим з утворенням нових видiв (видоутворення) i коротким з утворенням нових популяцiй (мiкроеволюцiя).
МІКРОЕВОЛЮЦІЯ це еволюційний процес, що проходить всередині видів і веде до утворення нових внутрішньовидових угруповань популяцій та підвидів..Це початковий етап еволюції.Відбувається на основі спадкової мінливості під контро-лем природного добору. Вона доступна до вивчення через те, що може відбуватися у історично короткий час.
Популяцiя - це елементарна структура виду; сукупнiсть органiзмiв одного виду, якi мешкають на однiй територiї i вiльно схрещуються мiж собою,але так чи iнакше iзольованi вiд iнших популяцiй.
Популяцiя - елементарна одиниця еволюцiї, бо в нiй вiдбуваються усi елемен-тарнi еволюцiйнi процеси, а також дiють елементарнi фактори еволюцii.
Таб.1 Елементарнi фактори еволюцiї.
Хвилi життя |
Дрейф генiв |
Iзоляцiя |
2. Видоутворення - це еволюцiйний процес утворення нових видiв.
Дивергенцiя - це розходження ознак у групi особин, якi походять вiд спiль-ного родоначальника.
новий вид популяцii пiдвиди новий вид
Механiзми видоутворення:
Перша група. Видоутворення здiйснюється за концепцiєю дивергенції
Ч.Дарвiна, коли вiд вихiдної форми виникають новi види в процесi iсторич-ного розвитку завдяки адаптацiям до змiн умов довкiлля.
Друга група. Видоутворення як наслiдок географiчноi iзоляцiї окремих популяцiй
виду.
Мал.1 : Види вюркiв на островах Галапагоського архiпелагу
Третя група. Таке видоутворення можливе завдяки екологiчнiй iзоляцii (кожен видвiдрiзняється способом живлення, складом iжi, потребою у свiтлi, водi). Екологiчна iзоляцiя також призводять до репродуктивноi iзоляцii мiж новими формами, якi втрачають можливiсть обмiнюватися генетичною iнформацiєю.
- Виникнення нових видiв унаслiдок полiплоiдii (у родинi хризонтем усi види мають кiлькiсть хромосом, кратну 9 ).
- Виникнення нових видiв унаслiдок мiжвидовоi гiбридизацii.
3.
Макроеволюція це еволюційні процеси, що приводять до виникнення над видових таксонів (родів, родин…аж до царства).
4. Макроеволюція здійснюється двома напрямками :
- біологічний прогрес;
- біологічний регрес. Гіпотезу про біологічний прогрес та регрес розробив О.М.Сєверцов у 20-ті р. ХХ ст.
Біологічний прогрес процвітання певної групи, яке проявляється у зростанні чисельності популяції, розширенні ареалу, видоутворенні, а біологічний регрес це протилежне явище, що свідчить про пригніченість досліджуваних груп.
Морфофiзiологiчний прогрес - це вдосконалення i ускладнення органiзацii життя. Бiологiчний прогрес - це еволюцiйне процвiтання.
Види, найбiльш удосконаленi та ускладненi, можуть волюцiонувати в
напрямку бiологiчного егресу, iм загрожує еволюцiйний занепад (людино-
подiбнi мавпи.
5. Морфологічними шляхами досягнення біологічного прогресу та регресу є:
- ароморфоз;
- ідіоадаптація;
- дегенерація.
ШЛЯХИ ДОСЯГНЕННЯ БIОЛОГIЧНОГО ПРОГРЕСУ
6. Докази еволюцii
а) б) в)
а) Гомологiчнi органи - це органи, якi вiдповiдають один одному за будовою
i походженням (крило птаха, рука людини, ласти дельфiна ).
Аналогiчнi органи - це органи, якi виконують однорiднi функцii, але не
мають спiльноi будови i походження (крила птахiв, комах ).
Рудименти - це органи, якi в процесi еволюцii втратили своє первiсне
значення i перебувають у стадii зникнення (у людини: апендикс, куприк,
третя повiка ).
Атавiзми - це поява ознак, властивих далеким предкам (у людини : хвiст,
густе волосся по всьому тiлi ).
б) Усi багатоклiтиннi твариннi органiзми розвиваються iз заплiдненого яйця, спори. Процеси заплiднення i розвитку зародкiв рiзних тварин подiбнi.
Мал. Подiбнiсть послiдовних фаз розвитку зародкiв хордових тварин
Риба Ящiрка Крiль Людина
Е. Геккель паралельно з Ф. Мюллером вiдкрили бiогенетичний закон який показує звязок мiж фiлогенезом ( iсторичний розвиток органiзмiв) та онтогенезом (iндивiдуальний розвиток органiзмiв ) :
- * онтогенез - це коротке повторення фiлогенезу.
А. М. Северцов : встановив, що в iндивiдуальному розвитку органiзмiв
повторюються ознаки не дорослих предкiв, а iх зародкiв.
в) Палеонтологiя вивчає рештки вимерлих органiзмiв i виявляе iх подiбнiсть та вiдмiнiсть порiвняно iз сучасними. Порiвняння викопних решток iз земних шарiв рiзних географiчних епох переконливо свiдчить про змiни органiчного свiту.
Перехiднi форми - це види, якi мають ознаки систематичних груп рiзного
рiвня.
Фiлогенетинi ряди -це ряди видiв, якi послiдовно змiнюють один одного в процесi еволюцii.
Синтетична теорiя еволюцii - результат розвитку дарвiнiзму, генетики,
екологii i iнших бiологiчних наук.
ОСНОВНI ПОЛОЖЕННЯ ТЕОРII :
• Единим джерелом спадковоi мiнливостi є мутацii .
• Усi еволюцiйнi перетворення вiдбуваються в популяцiях, якi є елементарною одиницею еволюцii .
• Iснують три види еволюцiйного процесу: мiкроеволюцiя, видоутворення, макроеволюцiя.
• Рушiйною силою еволюцii є природний добiр, який дiє на сукупнiсть фенотипiв популяцii.
• Природний добiр буває стабiлiзуючим, рушiйним, розривним.
• Будь яка систематична група органiзмiв може або процвiтати (бiологiчний прогрес ),або вимирати ( бiологiчний регрес ).
• Бiологiчний прогрес досягаеться завдяки еволюцiйним змiнам :
ароморфозам, iдiоадаптацiям, дегенерацii.
IV Узагальнення знань
Якi елементарнi фактори еволюцii ? ( допишiть):
а) багато корму масове розмноження мишей
б) в озерi Байкал живуть рiзнi види та роди вiйчастих плоских червiв,
ракоподiбних та риб, якi бiльше нiде не зустрiчаються -
в) 16 сiчня 1832 р. “ Бiгль “ кинув якор коло берегiв Сант-Яго. Колись на мiсцi острова трапилося виверження вулкану
Порiвняйте бiологiчнi поняття:
Ознака |
Дивергенцiя |
Конвергенцiя |
а) Визначення б) Приклад в) Чiм пояснюється схожiсть г) У чому причина вiдмiнностей |
а) б) в) г) |
а) б) в) г) |
Чим зумовлена тривалiсть iсторичного iснування виду ?
V. Підведення підсумків уроку.
VІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Домашне завдання: § 76 -86; повт. § 48, 61.
Пiдготувати повiдомлення “ Неокатастрофiзм”, “ Сальтацiонiзм “,
“ Креацiонiзм"
Заповнiть таблицю
Питання |
Вiдповiдi |
1. Що є матерiалом для еволюцii ? 2. Що є елементарною еволюцiйною структурою ? 3. Якi ви знаете елементарнi еволюцiйнi фактори? Чи мають вони спрямований характер ? 4. Що є рушiйною силою еволюцii та чому ? 5. Якi iснують напрямки еволюцii ? 6. Яким шляхом досягаються цi напрямки еволюцii ? |
1 |
Викладач : Примерова Т.М.
Рівні еволюції: мікроеволюція, видоутворення, макроеволюція