Аналіз пристосувань організмів до умов середовища

PAGE \* MERGEFORMAT5

Заняття 53

Тема: ПР № 12. Аналіз пристосувань організмів до умов середовища.

Мета.
Освітня: З’ясувати механізм утворення пристосувань, зробивши висновок про те, що присто-сування - результат дії природного добору. З’ясувати хід формування адаптацій, розглянути їх класифікацію. Визначити, в чому полягає відносність та обмеженість адаптацій. Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати біологічні процеси та їхнє значення для розвитку життя.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до зовнішнього середовища планети: живого і неживого.
Тип уроку. Засвоєння нових знань,практична робота
Форма уроку. Комбінований.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: складання таблиць.
5.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – вірші, музика, живопис.
6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв язки: географія, фізика, хімія.
Матеріали та обладнання:схеми, малюнки, таблиці, гербарні екземпляри рослин, фотографії.


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань : Тестування за варіантами

ІІ. систематизація учбової дiяльностi; ПР

Виконання практичної роботи №

Практична робота № 12.

Тема. Аналіз пристосувань організмів до умов середовища.

Мета: ознайомитись з пристосуваннями організмів до умов зовнішнього середовища, з’ясувати механізм утворення пристосувань, зробивши висновок про те, що пристосування - результат дії природного добору. З’ясувати хід формування адаптацій, розглянути їх класифікацію. Визначити, в чому полягає відносність та обмеженість адаптацій.

Теоретична частина.

Більшість сучасних вчених визначають адаптацію як невід’ємну властивість життя. Адаптації можна вважати еволюційними пристосуваннями організму до середовища його існування, що постійно виникають, змінюються і зникають. У вузькому значенні адаптація – це спеціальні властивості, які зумовлюють виживання та успішність розмноження організмів у певних умовах існування.

Біологіческая адаптація (від лат.adaptatio - пристосування) - розвиток будь-якої ознаки, який сприяє виживанню виду і його розмноженню.

Адаптації можуть бути морфологічними, фізіологічними або поведінковими.
Морфологічні адаптації включають зміни форми або будови організму. Приклад такої адаптації - твердий панцир черепах, що забезпечує захист від хижих тварин.

Малюнок 1. Черепахи.

Фізіологічні адаптації пов'язані з хімічними процесами в організмі. Так, запах квітки може служити для залучення комах і тим самим сприяти запиленню рослини.
Поведінкова адаптація пов'язана з певним аспектом життєдіяльності тварини. Типовий приклад - зимовий сон у ведмедя.
Класифікація адаптацій враховує їх походження (перед адаптивні, комбінативні та постадаптивні), еволюційний масштаб (спеціалізовані та загальні), характер вини-каючих змін тощо. Для виникнення адаптації необхідна наявність елементарного еволюційного матеріалу – спадкової мінливості та елементарних еволюційних факторів. Пристосування в цілому виникає не відразу у готовому вигляді, а поступово формується в процесі еволюції під дією природного добору. Шляхом природного добору виникають і удосконалюються пристосування. Вони являються результатом добору випадкових спадкових змін, які підвищують життєздатність організму в конкретних умовах. Пристосування не абсолютні. Вони цілеспрямовані тільки при звичайних обставинах: вони допомагають вижити в тих умовах, у яких вони утворенi природним добором. Якщо середовище змінюється,виявляються не потрібними або навіть шкідливими. Еволюційні зміни - утворення нових популяцій і видів, виникнення або зникнення органів, ускладнення організації - обумовлені адаптацією. Цілеспрямованість живої природи -результат історичного розвитку видів в певних умовах, тому вона завжди відносна. Пристосованність організмів являється результатом дії еволюції в даних умовах існування.

Таб. 12. 1 - РIЗНОМАНIТТЯ АДАПТАЦIЙ

п/п

Форми

адаптацiй

Характеристика

Приклади

1

Захисне забарвлення та форма

- Це забарвлення, яке вiдповiдає загальному типу довкiлля.

- Це форма подiбна до навколишнього середовища

- Темнiше та свiтлiше забарвлення зайцiв.

- Комахи-паличники,

схожi на сухi сучечки

2

Явище

демонстрацii

Забарвлення i поведiнка тварин робить iх дуже помiтними на тлi довкiлля

Погрозливi пози в кобри, плащеносної

ящiрки, забарвлення

отруйних комах (коло-радський жук, сонечко)

3

Попереджу-вальне

забарвлення

Яскраве забарвлення, що сигналiзує вороговi про небезпечнiсть контактiв iз цим органiзмом

Забарвлення жалючих комах

( оси, бджоли )

4

Погрозливi

забарвлення та поведiнка

Це спосiб вiдлякувати ворогiв

яскравим забарвленням та

поведiнкою

Демонстрацiя зубiв

ссавцями

5

Приваблюючi

забарвлення та поведiнка

Забезпечують зустрiч тваринам

рiзних статей або збiр у зграї

для полювання

Статевий диморфiзм

у павичiв

6

Мiмiкрiя

бейтсiвська

Це здатнiсть до наслiдування забарв-лення чи форми захищених органiзмiв погано захищеними. Вона досягаеться, якщо чисельнiсть незахищених органiз-

мiв значно менша за чисельнiсть

захищених

Несправжнi метелики

пiстряки нагадують

отруйних для птахiв

справжнiх пiстрякiв

7

Мiмiкрiя

мюллерiвська

Кiлька захищених видiв нагадують один одного за забарвленням i формою

Забарвлення отруй –

них комах - сонечка,

клопа-солдатика …

8

Рiзна iнтенсив-нiсть розмноження

Органiзми з нетривалими перiодами життя, як правило, здатнi швидко розмно-жуватися. Органiзми з тривалими перiо-дами життя, як правило, характеризують-ся повiльними темпами розмноження; та, як правило,турбуються про нащадкiв

Комахи , мишоподiбнi гризуни; риба трiска…

Ссавцi, бiльшiсть

птахiв,…

Хід роботи:

I. Завдання.

1. Підготувати місце роботи. Ознайомитись з інструкцією.

2. Виконати практичну роботу.

3. Оформити звіт. Відповісти на питання.

II. Інструктивна картка.

1. Розглянути малюнки, знайти приклади мімікрії Г. Бейтса та

Ф.Мюллера. Записати приклади. Королівські змії та отруйні коралові аспиди в рівній мірі наслідують багаточисленним зміям родини вужових — еритролампрусам.

Метелик -

монарх

(отруйний)

клоп-солдатик

сонечко

Стрічковик

(токсини відсутні)

2. Заповнити таблицю 12.2 – Адаптації.

Представник

Середовище існування

Спосіб пересування

Живлення

Інші адаптивні пристосування

1. листовидна 2. Куріпка 3. Вогняна саламандра 4. Кобра

5 – 7 - власні приклади

3. Гусінь одного з видів метеликів живе на листках двох кольорів – зеленого та сірого. На зелених зустрічаються переважно зелені особини, а на сірих – сірі. Запропонуйте можливі пояснення цього явища та досліди щодо його перевірки.

4. Заповніть таблицю 12.3 – Пристосування організмів до навколишнього середовища

Приклад живих організмів

Пристосувальне значення

Адаптивні ознаки

Тип адаптації

ящірка круглоголовка

богомол диявольський

Заяць-біляк

опосум

Зебра

Роза

Морська голка

Камбала

Коник-тряпичник

Паличник

ящірка круглоголовка

хамелеон

Богомол схожий на квітку орхідеї

Коник-тряпичник

камбала

паличник

опосум (стан оціпеніння).

5. Висновок.

ІІІ. Дайте відповіді на питання.

1) Дайте визначення терміну – біологічна адаптація.
2) У чому полягає суть мімікрії? Які види мімікрії ви знаєте

3) Що являє собою - певедінкова адаптація?

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

Література.

1. Мамонтов С. Г. Биология для поступающих в вузы. М.: Высш. шк., 1991.

2. Общая биология: Ученик для 10 – 11 классов школ с углубленным изучением биологии / Под ред.. А. О. Рувинского. М.: Просвещение, 1993.

3. Загальна біологія: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закладів / М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Вервес, П. Г. Балан, В. М. Войціцький. К.: Ґенеза, 2004. 4. С.Г.Мамонтов, П.П. Захаров “Общая биология” М., “Высшая школа», 1986 г.

5. Біологія К.Либідь, 1994 р.

6. “Общая биология” Ю.Г.Полянский, М., “Просвещение” , 1987 г. 7.    Левонтин Р.К. Адаптация. –  СПб.: Эволюция. М., 1981.
8.    Бородюк Н. Р. Адаптация. Новое в приспособлении к окружающей среде. М.: «Глобус», 1998. — 88 с.

Аналіз пристосувань організмів до умов середовища