Другорядні члени речення
Урок української мови у 5 класі.
Тема: Другорядні члени речення.
Мета: - ознайомити учнів із другорядними членами речення, навчити визначати їх у реченні;
- розвивати вміння і навички, визначати і розрізняти другорядні члени речення, аналізувати їх; виховувати навики самостійної роботи з підручником.
Очікувані результати: Учні мають поняття про другорядні члени речення, вміють їх визначати і
розрізняти, влучно використовують у мовленні.
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, робота біля дошки, робота з підручником, робота з
таблицею, творче конструювання, творча робота, виконання вправ, "Мікрофон", "Мозкова
атака".
Обладнання: зошит, підручник, таблиця, крейдяний запис на дошці.
Хід уроку:
I.Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання ( вправа 128 письмово) Бесіда:
- Які групи членів речення вам відомі?
- Що є граматичною основою речення?
- Що таке підмет?
- Що таке присудок?
- Які ви знаєте види присудків?
Робота біля дошки.
- Записати речення, підкреслити граматичну основу.
Привітні гаї шумлять над ланами.
III.Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя щодо теми уроку, видів роботи на уроці. "Мікрофон"
- Що ми будемо вивчати на уроці? Чи потрібна нам ця тема у майбутньому? Для чого ми вивчаємо другорядні члени речення?
3) "Мозкова атака"
- Коли речення складається дише з підмета і присудка, воно є непоширеним. Коли ж речення стає поширеним?
- Яким є речення на дошці? Пригадайте, які другорядні члени речення вам відомі?
V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1) Слово вчителя про другорядні члени речення, використання таблиці.
2) Робота з підручником.
Опрацювати теоретичного матеріалу п. 15, с.57-58.
3)Робота біля дошки.
- Записати речення, визначити головні і другорядні члени речення, охарактеризувати речення.
Від заходу потягло тихесеньким свіжим вітерцем. Хата швидко сповнялась м'якими вечірніми тінями. З'явилися від нічних приморозків квіти біля хат.
Творча робота.
- Поширити речення другорядними членами речення.
( Яка?) доріжка стелилася між (якими?) хлібами.
Сонце( на який час?) засліпило (кого?) . ( Де?) запалав ( який?) ранок.
- Скласти речення за схемою:
Iв. - (Весняне сонце розбудило природу.)
IIв. - ( На траві з'явилась вранішня роса.)
IIIв. - (Вересень очолює шкільну пору.)
Робота біля дошки.
- Записати речення під диктовку, підкреслити додатки, не плутаючи їх із підметами.
Ягоди збирають діти. Квіти біля школи поливають хлопчики. Учень виконує завдання. Легкі тумани вкривають долини.
VI.Закріплення вивченого.
Творче конструювання.
- З поданих слів скласти речення і підкреслити в них усі члени речення.
IВ. - Небо, боїться, не, чисте, ні, грому, блискавки, ні.
( Чисте небо не боїться ні грому, ні блискавки).
IIВ. - Ластівка, не, весну, робить, одна.
( Одна ластівка весну не робить).
IIIВ.- Дощ, і, без, не, трава, росте.
( Без дощу і трава не росте).
VII. Підсумок уроку.
Бесіда: - Що називається додатом?
- Що називається означенням? Що називається обставина?
VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація.
IX . Домашнє завдання: п. 15( вивч. таблицю).
Впр. 135( письмово).
Творче додаткове завдання: скласти казку про другорядні члени речення.