Конспект уроку Однорідні члени речення 8 клас



8 клас Українська моваТема: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Однорідні члени речення 24, 21 ,19, 15 10, 1, 26, 11, 22, 23, 24 10, 18, 1, 18,31 Урок захисту знаньМета: (навчальна) Узагальнити вміння й навички школярів знаходити однорідні члени речення в тексті, правильно розставляти розділові знаки в таких реченнях, правильно використовувати в усному і писемному мовленні, розвива - ти логічне мислення, увагу, пам'ять, орфографічну зіркість. Розвивати розумові здібності, вміння робити висновки. Мета: (виховна) Виховувати в учнів почуття прекрасного до рід - ної мови, природи, рідного краю. Збагачувати словниковий запас слів. Виховувати повагу до загальнолюдських мораль них цінностей. Обладнання: Підручники, зошити, листівки, картки різного при - значення, пейзажні картини, сигнальні картки для підсумку елементу уроку " Мікрофон", ігрові шаради. Тип уроку: Урок захисту знань. Узагальнення і повторення вивченого матеріалу про однорідні члени речення, вживання розділових знаків. Хід уроку1.Організаційний момент уроку2.Слово вчителя: (читає вірш про" Однорідні члени речення") Нас завжди двоє або більше, Одному місця тут нема, Бо ми - одна сім'я. Ми рідні, не самотні, Між нами кома чи нема. Сполучники ми поважаєм, Із ними мирно ми живем, Та й з узагальнюючими словами, Завжди до згоди ми прийдем. Тире й двокрапка - наші друзі При узагальнюючих словах. Свої закони маєм, їх кожен поважає, За дружбу й рівність виступає. Про яку тему йдеться мова?3. Запис дати та теми уроку після дишифрування у зошити4. Вчитель: Отже, ми сьогодні будемо захищати свої знання, здобуті на попередніх уроках української мови. А для цього зараз пригадаємо і повторимо про що ж ми на них говорили.5.Фронтальна бесіда: - які члени речення називаються однорідними? - які члени речення можуть бути однорідними? - з якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? - за будовою однорідні члени речення бувають? - який зв'язок спостерігаємо між однорідними членами речення? - назвати види сполучників і їх перелічити - в при якій умові ставиться двокрапка і тире?6. Переписати з дошки речення і пояснити вживання розділових знаків. Вечір гаптував небеса і золотом, і сріблом, і янтарем. Гнів і жаль, огонь і холод, несамовита радість і гірка туга охопили Петрове серце. - пояснити вживання коми і сполучника - якими членами речення виступають однорідні члени речення? На дошці прикріплене сонечко, до нього доповнюємо промінці - які члени речення можуть бути однорідними? ( додатки, підмети, означення ) - однорідні члени речення тут непоширені і поширені, інтонація - перелічувальна.7. Увага! Рольова гра! Сисоєва Вікторія прочитає вірш Т. Шевченка " На панщині пшеницю жала". Завдання 1. Уважно прослухати і сказати як вона його прочитала (виразно, артистично, чітко, тихо, голосно, емоційно, душевно ) Завдання 2. Якою частиною мови виступають всі сказані слова - однорідні члени речення? ( прислівником, а член речення - обставина). Доповнюємо сонечко.8. На парті у кожного з учнів є пейзажна картина. Скласти речення, щоб однорідними були присудки. Доповнюємо сонечко. Тепер у нас сонечко із 5 промінців : підмети, присудки, додатки, означення, обставини.9. Робота в групах. На парті лежить конверт. Завдання 1. Скласти листівку, назвати, що ми побачили. Завдання 2. Скласти речення, щоб було там узагальнююче слово.10. Фізкультхвилинка. Гімнастика для очей.11. Робота біля дошки. На картках речення, за якими треба скласти схеми. ( 3 учні )1. О, О, О.2. УС : О і О, О і О.3. УС : О, О, О - УС. Решта учнів редагує речення На полях, луках і садках лежить сніг.12. На початку уроку ми говорили про зв'язки між однорідними членами речення. Прослухайте уважно речення і у зошити запишіть вид зв'язку, яким поєднані однорідні члени кожного речення На полях, луках і садках лежить сніг. Тут вона стояла, до землі припадала, личко не вмивала. З моря долітав то рев прибою, то завивання сирени. Гори, долини, сади сумують за теплом. Поєднання червоного і блакитного кольорів символізує вірність, кохання. Відповідь - змішаний, безсполучниковий, сполучниковий, безсполучниковий, змішаний.13. Проведемо екскурс до усної народної творчості ( робота в групах ) Завдання. Закінчити прислів'я про мову, дописати на ваших картках, а наші гості сьогодні будуть вашими консультантами. Один із представників групи зачитує. 1.Слово не горобець - вилетить не спіймаєш2.Дав слово - дотримай його3.Гостре словечко - коле сердечко4.Більше діла - менше слів5. Слово до слова - зложиться мова6.Хто мовчить - той двох навчить 14. Самостійна робота. Міні вибірковий диктант. Виписати узагальнюючі слова. Із сивої давнини існув
али на землі чотири класичні доброчесності, а саме : мудрість, чесність, правосуддя, стійкість. Жито, пшениця й овес - все разом поспіло й присохло. За вербами кущі : калина, бузина, порічки, а то й просто верболіз. Всяке птаство, як от : деркачів, перепілок, куликів, курок - можна було викосити косою в траві.15. Вправа " Мікрофон". Виготовлення полянки. У кожного на парті є квіточка, яку треба прикріпити на полянку на дошці після того, як скажеш, що ми робили на уроці, яку роботу виконали за урок. І ми потрапили на різнокольорову, красиву, чудову, захоплюючу, мальовничу поляну.16. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.17. Домашнє завдання переписати з дошки у щ