6 клас Природознавство



6 клас 01.02.2011

Природознавство

Тема: Вимірювання сили (практична робота)

Мета: Сформувати В учнів уміння користуватися динамометром,

Самостійно виявляти закономірності та робити висновки.

Розвивати Навички учнів до проведення дослідів та опрацювання їх

результатів, логічне мислення здатність до узагальнення.

Виховувати Спостережливість, точність, акуратність, прагнення

працювати в колективі.

Обладнання: лабораторний динамомент, посуд з водою та насиченим

розчином солі, штатив з муфтою, лапкою та кільцем, дерев'яний

брусок.

Методи і прийоми: бесіда, пояснення, робота в парах, групах,

повідомлення учнів, демонстрація, практична робота.

Тип уроку: формування вмінь і навичок (практична робота).

Хід уроку

І. Організаційний момент (2/)

1. Підготовка класу до уроку.

2. Формування груп.

3. Інструктаж з ТБ під час практичної роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань (10/)

1. Робота в парах за картками (2 пари х 2 завдання)

2. Бесіда:

- Що називається силою.

- В яких одиницях вимірюється сила?

- Який прилад використовують для вимірювання сили?

- Які види ви сил знаєте?

3. Повідомлення учнів.

4.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3/)

Постановка завдань уроку (на дошці)

- Вивчити ціну шкали поділки динамометра;

- Навчитися вимірювати сили тяжіння, тертя, виштовхування.

- На досліді виявити виштовхувальну силу, що діє на занурене у рідину тіло.

ІУ. Формування нових вмінь і навичок учнів (27/)

Практична робота

1. Підготовка до роботи:

№1. Закріплення динамометра у лапці штатива.

№2. Визначення ціни поділки динамометра Сд = 1: (кількість познак) = (дошка) → См = -------- 0,1 Н чи 0,2

Отже, як наданий прилад?

в яких одиниця його показника?

яка ціна поділки шкали?

2. Вимірювання сили тяжіння:

№3 ПО черзі підвішуючи до гачка динамометра кільце від штатива та брусок виміряй сили тяжіння, що діють на них:

Fk = H (дошка)

Fб1 = Н

№4 Занур брусок у воду і виміряй вагу тіла у воді?

Fб2 = Н ← (дошка)

№5 Занур брусок у насичений розчин солі та виміряй вагу тіла в ньому

Fб3 = Н ← (дошка)

№6 Обчисли виштовхувальну силу що діє на тіло у воді:

Fв1 = Fб1 - Fб2 = _________ Н ← (дошка)

У насиченому розчині солі:

Fв2 = Fб1 - Fб3 = _________ Н ← (дошка)

3. Вимірювання сили тертя:

№7 Поклади брусок на парту. Прикріпи до нього динамометр і повільно потягни до себе. Динамометр показує силу тертя ковзання:

Fт= Н ← (дошка)

4. Напиши висновок до роботи.

У. Підведення підсумків уроку (3/)

Отже, давайте зробимо висновок, чи виконали ми завдання уроку. Отже,

- як визначити ціну поділки?

- чому дорівнює ціна в нашому випадку?

- яка сила діє на підвішене тіло?

- які сили діють на тіло в рідині?

- яка сила діє на брусок?

- яким приладом здатні вимірювати?

- в яких одиницях?

УІ. Домашнє завдання.

6 клас

Природознавство

Сила. Види сил.

Тема уроку: Сформувати поняття учнів

Мета уроку: сили, види сил та їх проявами в довкіллі; розвивати логічне мислення учнів здатність до аналітичного узагальнення, спостережливість; виховувати діалектичні переконання, активність, старанність.

Методи і прийоми: пояснення вчителя з елементами бесіди, демонстрації, робота в зошиті, мозковий розігрів, робота в групах, досліди, робота з підручниками, тощо.

Обладнання: Динамометр, барометр, штатив, валіки, скляний посуд, кульки, ігровий автомобіль, лінійка, тощо.

Тип уроку: Формування нових знань.

Структура уроку:

Оформлення дошки:

1. Завдання уроку:

- Дати визначення сили;

- Виявити наслідки дії сили;

- Ознайомитися з проявами дії сил у природі.

2. Словник до уроку:

- Сила -

- Деформація -

- Види сил: земного тяжіння

пружності

тертя

ваги тіла

виштовхування

тиску

- Ньютон

- Динамометр - атмосферний тиск

- Тиск - барометр

- Паскаль

І. Організаційний момент (2/)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (5/)

Демонстрація вчителем взаємодії тіл:

- вантаж розтягує пружину;

- тіло падає вниз;

- зігнута лінія розправляється;

- тіла, що зіштовхнулися, змінюють напрям руху і швидкість.

Проблемне питання: Що змушує тіла вести себе таким дивним чином? (прикладна сила)

Оголошення завдань уроку.

ІІІ. Засвоєння нових знань (30/)

1. Сила - причина зміни швидкості чи напряму руху тіла, його форми.

Розповідь вчителя з елементами бесіди, демонстрації.

2. Наслідки дії сили. (демонстрації вчителя, висновки учнів)

Швидкість

Напрям руху

Деформація

3. Види сил (написані на дошці). Вчитель розповідає та демонструє прояви різних видів сил, учні дають їм назви.

4. Вимірювання сили. Ісаак Ньютон → ньютон (1Н) Демонстрація динамометра.

5. Тиск (робота з підручниками, ст..102, м.80) - величина, що характеризує дію сили тиску на одиницю площі поверхні Блез Паскаль, 1 ПА = 1Р/1М2

6. Атмосферний тиск. Бесіда з поясненнями вчителя. Євангеліста Торрічеллі. Мм. рт. ст. або Па

ІУ. Закріплення отриманих знань (7/)

Порадившись, дайте відповідь на своє питання в науковому та гумористичному сенсі:

І гр.. Чому м'яч, підкинутий вгору, падає на землю?

ІІ гр.. Чому на гору везти санчата важче, ніж з гори?

ІІІ гр.. Навіщо в ожеледь тротуар посипають піском?

ІУ гр.. Чому важкий металевий корабель не тоне у воді?

У гр.. Чому дерево під натиском вітру гнеться. Але не ламається?

Аналіз реалізації завдань уроку.

У. Підведення підсумків уроку (2/). Оцінювання учнів (інформація учня - консультанта)

Домашнє завдання: опрацювати §20, дати відповідь на запитання в підручнику.

6 клас 08.02.2011

Природознавство

Тема уроку: Робота. Прості механізми.

Мета: Сформувати в учнів поняття про механічну роботу та прості механізми, значення останніх в житті людини.

Розвивати аналітичне мислення, творчу уяву, уявлення учнів про роль, різноманітність та можливості застосування простих механізмів; виховувати спостережливість, кмітливість, активність, екологічну культуру.

Обладнання: Прості механізми: важіль, щипці, ножиці, викрутка, штопор, ніж, гайковий ключ, молоток, клин, ложка, блок з ниткою, колесо, тощо.

Методи і прийоми: розповідь, бесіда, пояснення, демонстрації вчителя, робота в групах, мозковий штурм, складання асоціативного кола, робота з підрахунками, самостійна робота, тощо. (самооцінка).

Тип уроку: Комбінований.

Структура уроку:

І. Організаційний момент (1/)

Формування позитивної мотивації діяльності на уроці. Лейко Н. - експерт - оцінювач. Правильність формування відповіді. Порядок оцінювання.

ІІ. Актуалізація опорних знань (10/)

1. Робота в групах:

№1. Скласти питання до теми "Сила. Види сил. Вимірювання

сил".

№2. Підготовка повідомлення про вчення винахідників Н. Ньютона, Б. Паскаля, Е. Торрічеллі.

№3. Знайди помилку серед слідуючих тверджень (на дошці):

+ - Атмосферний тиск вимірюють в мм. рт. ст.;

- - Вага тіла - наслідок дії сили пружності;

+ - Деформація тіла - це зміна його форми або об'єму;

- - Сила вимірюється в паскалях;

+ - Барометр - прилад для вимірювання атмосфери тиску.

Порядок роботи: гр..№3, гр..№2, гр..№1. Лейко Н. - проміжне оцінювання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів (2/)

1. Оголошення теми.

2. Що називаємо роботою?

3. Що насправді означає поняття роботи?

ІУ. Вивчення нового матеріалу (25/)

Які дії ми називаємо роботою?

1. (Складання асоціативного кола).

Що спільного мають названі види діяльності?

Робота

Варіння

Миття

Вичищання

Перенесення

Косіння

Копання

Поління

Поливання


Отже, робота - це прикладання сили для переміщення тіл (після аналізу вчення асоціативного кола).

2. Як вимірюється робота?

А = F S, де А - робота (Дж)

F - сила (Н)

S - відстань ( м)

1Дж = 1Н 1 М (англійський Джеймс Джоуль. 1818 - 1889 р. р.)

Отже, що таке робота?

Р - це добуток сили: переміщення.

Пофантазуймо і уявимо:

3. Усна задача: Хлопці 6 кл. перекотили шкільний автобус на 5 м., витратили силу в 200 Н. Яку роботу вони виконали? (ТБ - не повторювати на практиці).

4. Від чого залежить робота?

А) від величини сили;

Б) від величини переміщення (довжини або висоти).

5. Що таке прості механізми. (пояснення вчителя з демонстрацією та елементами бесіди).

В чому користь простих механізмів? Прості механізми дають виграш у силі.

У. Закріплення отриманих знань (5/)

(Мозковий штурм): Так що є таке робота 2 правила.